Pripravujete si domácu kozmetiku? Mnohé recepty si žiadajú použiť včelí vosk. Zvyčajne za účelom dosiahnutia požadovanej tuhosti. Včelí vosk má však aj terapeutické účinky a v kombinácii s ďalšími prírodnými látkami dokáže pomôcť s atopickou dermatitídou, psoriázou či bábätkám s plienkovou dermatitídou.
Vosky produkujú viaceré druhy hmyzu, no medzi najviac cenené a využívané človekom patrí včelí vosk, produkovaný včelou medonosnou (Apis mellifera a Apis cerana)1.
Včelí vosk je zložitý produkt, vylučovaný v tekutej forme špeciálnymi voskovými žľazami na bruchu včiel. V kontakte so vzduchom tuhne, aby ho mohli včely ďalej čeľusťami modelovať a budovať plásty. Do vosku zároveň pridávajú peľ a propolis.
Včelí vosk produkovaný včelou je takmer biely a až po kontakte s medom a peľom získava svoju typickú žltú farbu rôznej intenzity. Časom tmavne a mení sa až do hnedej farby (asi po 4 rokoch).
Včelí vosk je pomerne zložitá substancia. Po chemickej stránke obsahuje viac ako 300 rôznych organických zlúčenín (uhľovodíky, voľné mastné kyseliny, vyššie alkoholy, diestery aj cudzorodé látky).
Cudzorodými látkami sú najmä zvyšky propolisu, peľu, malé kúsky kvetov a nečistoty. Zloženie včelieho vosku sa môže medzi rôznymi rodinami, pretože jeho produkcia pravdepodobne úzko súvisí s genetikou včiel.
Je extra odolný – odoláva pôsobeniu kyselín, tráviacich štiav a je nerozpustný vo vode aj studenom alkohole. Pre svoje hydrofóbne (vode-odpudivé) vlastnosti je cennou súčasťou komerčných aj domácich kozmetických prípravkov.
Liečivé vlastnosti včelieho vosku sú známe už od staroveku, čo dokazuje jeho začlenenie do rôznych európskych aj ázijských tradičných liekov. Niekoľko príkladov využívania včelieho vosku v priebehu histórie:
Jednou z mnohých funkcií pokožky je ochrana pred vonkajšími vplyvmi, ako je slnečné žiarenie a infekcie vyvolávané mikroorganizmami.
Kľúčovú úlohu v tejto bariérovej funkcii zohráva najvrchnejšia vrstva pokožky, nazývaná stratum corneum. Tá zabraňuje nadmerným stratám vody cez pokožku (tzv. transepidermálnej strate vody).
Čím sme starší, tým viac vody pokožka stráca, čo má negatívny dopad na jej vzhľad aj vlastnosti (strata pružnosti, tvorba vrások, suchosť). Na udržanie vlhkosti pokožky sa v kozmetike využívajú rôzne funkčné látky, ako sú humektanty, emolienty a okluzíva.
Okluzívne látky sú kozmetické prísady, ktoré pokožku pokrývajú a bránia tak odparovaniu vody z jej povrchu. Azda najznámejšie okluzíva sú vazelína a minerálny olej, čo sú však ropné produkty. Prírodnými alternatívami sú rôzne rastlinné a živočíšne produkty, napríklad lanolín, skvalén, včelí vosk, rastlinné oleje a iné.
Včelí vosk vytvára na povrchu pokožky ochrannú bariéru. Hlavné účinky včelieho vosku na pleť sú nasledovné2:
Výskumy ukázali, že včelí vosk je účinný voči viacerým baktériám, ako je napríklad Staphylococcus aureus (známy ako „zlatý stafylokok“, spôsobujúci infekcie kože, mäkkých tkanív aj rôzne, život ohrozujúce stavy)3, Salmonella enterica, Bacillus subtilis, Pseudomonas aeruginosa či Escherichia coli.
Za zmienku stojí aj jeho efektívnosť voči kvasinke Candida albicans (pôvodca rôznych hubových infekcií – mykóz – ústnej dutiny a genitálneho traktu)4.
Účinky včelieho vosku sú ešte lepšie v kombinácii s ďalšími prírodnými produktmi, ako je med a olivový olej. Dôvodom je synergia – „spolupôsobenie“ týchto látok, ktoré vzájomne zlepšujú svoje účinky5.
Olivový olej, včelí vosk a med sú čiste prírodné produkty a spolu pôsobia antibakteriálne, antifungálne a protizápalovo. Viaceré štúdie ukázali, že topická liečba takouto zmesou je veľmi bezpečná, dobre tolerovaná a klinicky účinná.
Napríklad zmes medu, včelieho vosku a olivového oleja v pomere 1:1:1 (v/v) potláčala rast zlatého stafylokoka (S. aureus) či kvasinky C. albicans, ktoré boli izolované z ľudských pacientov6.
Včelí vosk + med + olivový olej poskytli veľmi dobré výsledky aj pri liečbe:
Mnoho produktov z včelieho vosku si vieme vyrobiť aj doma. Nižšie nájdete niekoľko inšpirácií.
Chcete vyskúšať liečivé účinky včelieho vosku na vlastnej koži? Nie je nič jednoduchšie. Výborným riešením sú balzamy, do ktorých možno pridať zložky podľa vlastného uváženia a terapeutického zámeru.
Balzam je skvelý na udržanie hydratácie pokožky, ošetrenie drobných rán a suchých miest na tele. Okrem vosku a rastlinných olejov skúste pridať do balzamov napríklad propolis a najmä rôzne esenciálne oleje, ktoré majú sami osebe liečivé účinky. Výrobu tymianovej maste na respiračné problémy, spolu s výberom vhodných esenciálnych olejov, nájdete v tomto článku.
Príklad receptu:
V kadičke alebo malom hrnci zmiešame olej a včelí vosk. Necháme pomaly rozpúšťať vo vodnom kúpeli. Keď je vosk celkom rozpustený, zložíme zo zdroja tepla a zmes necháme mierne ochladiť. Do ochladnutej, no nie stuhnutej zmesi pridáme vybrané esenciálne oleje, dôkladne premiešame a nalejeme do skiel alebo kelímkov. Jemne priklopíme vrchnákom a po úplnom stuhnuté uzavrieme.
Včelí vosk v potravinárskej kvalite je možné použiť na vymazávanie plechov pred pečením:
Budete potrebovať:
Včelí vosk rozpustíme v hrnci a nalejeme do pripravených foriem na sviečky s vloženým knôtom. Sviečky necháme stuhnúť a vychladnúť. Prírodné sviečky z včelieho vosku majú krásnu medovú vôňu a horia dlhšie ako bežné parafínové sviečky.
Odporúčaná literatúra
Budete potrebovať:
Roztopte včelí vosk spolu s olejmi v dvojitom hrnci. Po roztopení a miernom ochladení pridajte 3-6 kvapiek esenciálneho oleja v organickej kvalite (odporúčam napríklad pamarančový). Zmes prelejte alebo preneste pomocou Pasteurovej pipety do formičiek na balzam na pery a nechajte stuhnúť. Viac detailov k príprave balzamu na pery s včelím voskom nájdete v samostatnom článku.
Poznámky k prevedeniu:
- keďže balzam nanášame na pery a budeme ho olizovať, všetky použité ingrediencie musia byť v organickej kvalite (z rastlín produkovaných v režime ekologického poľnohospodárstva).
- pomer včelieho vosku a rastlinných olejov / masiel si prispôsobte podľa seba. V lete môže byť žiadúce použiť včelieho vosku viac, pretože balzam má tendenciu sa topiť v dôsledku tepla.
Budete potrebovať:
Včelí vosk roztopte spolu s olejom vo vodnom kúpeli. Po miernom ochladení pridajte esenciálne oleje podľa vlastného výberu (osobne používam toľko kvapiek esenciálnych olejov koľko gramov produktu si pripravujem, napr. na 50 g leštidla na drevo používam maximálne 50 kvapiek silíc).
Zmes nalejte do nádoby a nechajte stuhnúť (neplatí ak pripravujete tekutý produkt). Takto pripravené leštidlo naneste na drevený nábytok alebo povrchy a vyleštite mäkkou handrou.
Poznámky k prevedeniu: pomer vosku a olejov si prispôsobte podľa seba. Môžete si pripraviť takmer úplne tekuté leštidlo (kde pridáte napr. vosk v pomere 1:10 vzhľadom na oleje alebo si vyrobte tuhé či polotuhé leštidlo podľa princípov uvedených vyššie. Je to len na vás!
Budete potrebovať:
Postup:
Budete potrebovať:
Roztopte včelí vosk a zmiešajte ho s kokosovým olejom v pomere 1:1. Zmes nalejte do malej nádoby a nechajte stuhnúť. Na nanášanie použite mäkkú handru a topánky dôkladne vyleštite. Včelí vosk dodá topánkam lesk a chráni ich pred vlhkosťou.
Chcete si prírodným spôsobom prevoňať oblečenie a iný textil v malých uzavretých priestoroch ako sú skrinky a zásuvky? Riešením môže byť tuhý osviežovač s včelím voskom a esenciálnymi olejmi.
Jeho príprava je veľmi jednoduchá a zvládne to každý. Konkrétny postup ako na to nájdete v tomto článku.
Použité zdroje: