Účinky Aloe vera sú známe už viac ako 3500 rokov. Túto sukulentnú rastlinu poznali a využívali už egyptské kráľovné Nefertity či Kleopatra. Súčasné výskumy potvrdzujú jej veľký potenciál – dokáže pomôcť tak v prevencii ako aj liečbe rôznych chorôb.
Aloe vera je v alternatívnej medicíne veľmi cenená rastlina. Obsahuje viac ako 200 biologicky aktívnych zlúčenín, ktoré sa ukázali byť účinné v prevencii aj liečbe rôznych chorôb. Mechanizmus ich pôsobenia spočíva v modulácii (ovplyvňovaní) rôznych biologických aj genetických procesov.
Hoci účinky Aloe vera poznáme najmä v súvislosti s liečbou kožných ochorení, spektrum jej účinkov je oveľa širšie. Výskumy ukazujú, že rôzne zložky Aloe vera majú napríklad tieto účinky:
Najvýznamnejšie zložky Aloe vera sú vitamíny, minerály, sacharidy, aminokyseliny, antrachinóny, enzýmy, ligníny, saponíny a salicylové kyseliny.
Mnohé vedecké štúdie dokázali, že Aloe vera má priamy účinok na proces regenerácie kože v mieste rany. Urýchľuje hojenie tým, že zaisťuje rýchlejšie uzatvorenie rán a v mieste poškodenia stimuluje tvorbu kolagénu. Kolagén je dôležitý proteín v koži a spojivovom tkanive, zaisťuje pružnosť a odolnosť kože.
Lokálna aplikácia aloe vera na rany pôsobí priaznivo na regeneráciu kože – urýchľuje hojenie zapálených vyrážok a stimuluje obnovu kože.
Bolo dokázané, že polysacharid glukomannan a fytohormón giberelín z Aloe vera majú priamy účinok na tvorbu kolagénu aj jeho štruktúru. Tieto látky nielenže urýchľujú hojenie rán, ale zároveň potláčajú zjazvenie tkaniva. To je dôvod, prečo je Aloe vera ako stvorená na jazvy.
Stimulácia tvorby kolagénu a kyseliny hyalurónovej v koži má aj ďalšie benefity. Aplikácia Aloe vera na pleť pomáha udržiavať našu pleť vláčnu, pružnú, eliminuje vrásky a potláča prejavy starnutia kože.
Aby sa tento efekt prejavil, je potrebná konzumácia Aloe vera, teda vnútorné užívanie. Na trhu sú na tento účel dostupné rôzne prípravky, zvyčajne pod názvom Aloe vera šťava alebo gél, ktoré sú určené na pitie.
Priaznivé účinky Aloe vera na pleť možno zároveň podporiť aplikáciou zvonku. Použiť môžeme „klasický „obyčajný“ Aloe vera gél (ideálne s minimom ďalších prísad) alebo iný kozmetický prípravok s obsahom účinných zložiek z aloe.
Aloe vera obsahuje viacero zlúčenín s protizápalovým a analgetickým účinkom. Dokáže tak zmierniť zápalové prejavy na koži – opuch, začervenanie a potlačiť bolesť v mieste zápalu. Jednou z účinných zložiek je napríklad kyselina salicylová, vďaka čomu možno použiť Aloe vera na akné či akékoľvek zapálené vyrážky.
Mnohé experimenty dokázali, že Aloe vera je účinná voči mnohým Gram-pozitívnym aj Gram-negatívnym baktériám, ale aj voči kvasinkám ako sú Candida paraprilosis, Candida krusei či Candida albicans.
Aloe vera gél pri lokálnej aplikácii potláča rast mikroorganizmov a vytvára priaznivé podmienky pre nástup hojivých procesov. Tieto účinky sú žiadúce najmä pri hojení rán, kde hrozí riziko kontaminácie rany baktériami alebo v prípade akné.
Akné je spojené so zvýšenou produkciou kožného mazu, čo vytvára priaznivé podmienky pre nadmerné množenie baktérií Propionibacterium acnes v mazovej žľaze. Schopnosť potláčať rast a usmrcovať rôzne mikroorganizmy je tak ďalším dôvodom, prečo používať Aloe vera na akné.
Aloe vera nám dokáže pomôcť nielen zvonku, ale aj zvnútra. Konzumácia Aloe vera je bezpečná. Výskumy naznačujú, že vďaka obsahu bioaktívnych látok podporuje našu imunitu, stimuluje hojivé procesy a napomáha správnej funkcii nášho čreva.
Aloe vera obsahuje celý komplex zdraviu prospešných látok, ktoré sú dôležité pre správne fungovanie nášho organizmu. Predstavuje tak hodnotný výživový doplnok na celkové ozdravenie organizmu.
Najlepším riešením pri vnútornom užívaní aloe je komerčná Aloe vera šťava. Pri jej výbere si vždy všímajte zloženie, aby prípravok neobsahoval zbytočné prísady.
Osobne mám výbornú skúsenosť s touto Aloe vera šťavou, ktorá je spracovaná za studena, nepasterizovaná a bez pridania cukru a farbív.
Máte doma rastlinu Aloe vera a rozmýšľate nad konzumáciou jej gélu? V tom prípade si proces spracovania listov aloe vopred dobre naštudujte.
Gél je totiž potrebné extrahovať zo strednej slizovitej časti listu. Bezprostredne pod povrchom listov sa nachádza žltá latexová štava s obsahom chemických látok, nazývaných antrachinóny.
Antrachinóny v latexe sú silné laxatíva. Zvyšujú obsah vody v črevách, stimulujú sekréciu hlienu a zvyšujú peristaltiku čriev. Inak povedané – ak spolu s gélom skonzumujete aj latex, dostanete hnačku.
Spreje s obsahom Aloe vera bioaktívnych látok využijete najmä na rany. Sprejový formát umožní antiseptické vyčistenie rán, ktoré je rýchle a najmä bezbolestné.
Bezkontaktná aplikácia bez nutnosti natierania prípravku je výhodou najmä u detí a pri popáleninách. Spreje s aloe zoženiete napríklad tu alebo v lekárni.
Aloe vera gél je klasika, ktorá by nemala chýbať v žiadnej domácnosti. Dá sa využívať rozmanitými spôsobmi a na rôzne účely, ktoré vyplývajú z vyššie spomenutých účinkov aloe.
Aloe vera gél pri topickej aplikácii pokožku zvhlčuje, upokojuje, prispieva k hojeniu rán a zmierňuje tvorbu vrások. Pre svoje hydratačné účinky je vhodný najmä na suchú a poškodenú pokožku. Aloe vera gél kúpite napríklad tu.
S Aloe vera gélom sa dá doslova čarovať. Je to výborná kozmetická aj terapeutická prísada, ktorú sa jednoducho oplatí mať doma vždy!
Gél môžeme používať čistý alebo do neho pridať rôzne zložky, ako sú esenciálne oleje. Výhodou je, že gél dokáže do seba prijať / absorbovať aj určité množstvo rastlinného oleja či hydrolátu.
Môžeme si tak vyrobiť prakticky čokoľvek – gél na rany, akné, popáleniny či zvlhčujúci prípravok na ruky. Zopár inšpirácií, ako sa dá Aloe vera gél využiť, nájdete v týchto článkoch na blogu:
Použité zdroje: