Niektoré esenciálne oleje (najmä citrusové, získané lisovaním) dokážu po aplikácii na kožu a následnom vystavení kože UV lúčom vyvolať parádne popáleniny a dokonca trvalé pigmentové škvrny.
Túto „schopnosť“ niektorých esenciálnych olejov označujeme ako fototoxicita a oleje nazývame fototoxické esenciálne oleje.
„Vinníkom“ za tieto kožné reakcie sú zodpovedné látky – tzv. furanokumaríny, ktoré interagujú s našou DNA! Hoci to znie ako science-fiction, je to tak.
Furanokumaríny sú totiž planárne molekuly – rozumej ploché ako list papiera či plátok syra😎 a zasúvajú sa do DNA, v ktorej sú zapísané všetky naše gény.
Našu DNA možno chápať ako knihu s receptami (=génmi), ktorú si naše bunky otvoria a prečítajú, čo sa má vyrobiť.
Ak však medzi listy papiera vložíme plátok syra a ešte ho pekne „zohrejeme“ (na slnku či soláriu), tak nám syr listy zlepí a naše bunky si už danú stránku v knihe neprečítajú…
Čo s tým v praxi? Pozor na citrusové oleje (najmä lisované).
Znamená to, že sú nebezpečné? Vôbec nie! Stačí ich použiť správne.
Ak ich použijete na pokožku, vyhnite sa slneniu alebo pobytu v soláriu najbližších 12-18 hodín, kým naše telo „škodlivé“ látky odbúra. Alebo si kúpte destilované oleje a problém je vyriešený.
Viac si k tejto téme môžete prečítať aj v tomto článku.
Furanokumaríny (FC) sú planárne, polycyklické zlúčeniny, ktoré vytvárajú komplexy s DNA, čo môže spôsobiť karcinogénne a mutagénne zmeny.
FC majú schopnosť interkalovať sa medzi DNA vlákna, pričom po ožiarení UV svetlom určitých vlnových dĺžok (320-410 nm) dochádza reakcii s pyrimidínovými bázami a vzniku kovalentných cross-linkov (priečnych spojov).
Priečne spoje medzi vláknami DNA blokujú interakciu s polymerázami a transkriptázami, čím inhibujú syntézu a replikáciu DNA (proliferáciu buniek, indukujú apoptózu).
Výsledkom je buď chybné čítanie genetického kódu (mutagénne, karcinogénne zmeny) alebo smrť buniek, čo sa prejavuje ako zápalová reakcia (začervenanie, v extrémnych prípadoch pľuzgiere, hyperpigmentácia kože).