Leto prináša vysoké teploty, ktoré je niekedy ťažké zvládať. Skvelým prírodným riešením, ako sa schladiť v horúčavách a dopriať pleti hydratáciu, sú hydroláty. Ktoré kvetové vody sú na tento účel vhodné a ako ich použiť?
Hydroláty, známe tiež ako hydrosóly alebo aromatické vody, sú jemné extrakty z rastlín, z ktorých sa získavajú procesom destilácie. Vznikajú teda rovnakým spôsobom, ako aj esenciálne oleje.
Na rozdiel od esenciálnych olejov, ktoré sú vysoko koncentrované, hydroláty sú vodné roztoky. Inak povedané, v ich zložení dominuje voda.
Základom hydrolátov je voda, ktorá tvorí až 99,95% hydrolátov. Zvyšok pripadá na rôzne prchavé, vo vode rozpustné, fytochemikálie.
Vzhľadom na svoje zloženie sú hydroláty veľmi jemné a majú podstatne širšie využitie ako vysoko koncentrované éterické oleje. Dajú sa používať neriedené na pleť, sliznice a dokonca aj užívať vnútorne.
DOBRÉ VEDIEŤ. Hydroláty môžu pôsobiť ako voda, no nedajte sa pomýliť. Výskumy dokazujú, že napriek nízkej koncentrácii rozpustených látok majú reálne antimikrobiálne účinky. To je atraktívne pre rôzne odvetvia priemyslu. Viac som sa téme venovala v článku Hydroláty v boji s mikróbami.
Vďaka ich jemnému zloženiu možno hydroláty využívať rozmanitými spôsobmi. V lete sú vychladené hydroláty ideálnym prírodným spôsobom, ako sa schladiť bez klimatizácie. Prinášajú osvieženie, môžu upokojiť alebo naopak stimulovať, a v neposlednom rade aj podporiť zdravie pokožky.
Tu je niekoľko spôsobov, ako možno hydroláty v lete použiť:
Výber správneho hydrolátu závisí od individuálnych potrieb a preferencií. Hydroláty majú rôzne účinky, ktoré je nevyhnutné zohľadniť. Toto sú niektoré z dôvodov:
Inak povedané, nie je jedno, po ktorom hydroláte siahneme. Prehľad účinkov hydrolátov možno nájsť v špecializovaných knižných publikáciách. Tu len dodám, že uvádzané účinky vychádzajú vo všeobecnosti z anekdotických dôkazov, pretože klinické štúdie o hydrolátoch prakticky neexistujú.
Jedna z mála publikácií na trhu o hydrolátoch a ich využití na terapeutické účely. Zahŕňa základné informácie o hydrolátoch, profily takmer 50 hydrolátov, liečebné postupy a receptúry. 313 strán.
Za účinky levanduľovej vody je zodpovedná najmä zlúčenina linalool, ktorá patrí medzi najviac preskúmané vonné molekuly. Pôsobí sedatívne, proti-úzkostne a protizápalovo. Nájdeme ju v mnohých esenciálnych olejoch. Viac o vzťahu medzi zložením a účinkami esenciálnych olejov nájdete v online kurze Liečivý dotyk levandúľ.
Kurz LIEČIVÝ DOTYK LEVANDÚĽ
Spoznajte rôzne druhy levandúľ, aké esenciálne oleje produkujú, čím sa líšia a ako ich správne použiť.
TIP! Cineolické oleje sú jedny z najlepších esenciálnych olejov na zápaly dýchacích ciest a respiračné choroby. Viac sa o eukalyptovom oleji dočítate v tomto článku.
Je výroba hydrolátu možná aj doma? Rozhodne! Budete však k tomu potrebovať destilačný prístroj na bylinky, známy aj ako destilátor bylín. Lačnejšou alternatívou je takzvaná hrncová metóda, no týmto postupom nikdy nezískate kvalitný hydrolát.
Téme destilácie bylín, teda výrobe hydrolátov a esenciálnych olejov, som sa do hĺbky venovala v samostatných článkoch:
Čo presne destilácia bylín obnáša môžete vidieť aj v našom inštruktážnom videu.
Destilácia bylín – MINI inštruktážne video
Výrobu vlastného esenciálneho oleja a hydrolátu zvládne každý – aj vy!
V lete sú hydroláty hodnotným pomocníkom na každý deň. Či už ich používate na osvieženie, zlepšenie nálady, alebo na upokojenie, vždy dbajte na kvalitu. Ideálne sú BIO hydroláty a osobne preferujem také, ktoré sú bez konzervantov.
Pri používaní hydrosólov však nezabúdajte, že sú to vodné roztoky a dokážu sa rýchlo skaziť. Po otvorení ich vždy skladujte v chladničke a na každodenné použitie si radšej odlejte menšie množstvo do čistej (ideálne sterilnej) extra nádoby.
Ako používate hydroláty vy? Podeľte sa o svoje obľúbené tipy a kombinácie!