Šalvia muškátová / šalvěj muškátová, latinsky Salvia sclarea, patrí do čeľade Lamiaceae (hluchavkovité). Je to dvojročná až trvácna bylina, pôvodom z južnej Európy. Dorastá do výšky 40 až 100 cm (1,2)
Liečivé účinky šalvie muškátovej sú v mnohých ohľadoch podobné účinkom šalvie lekárskej, a to aj napriek úplne odlišnému zloženiu ich esenciálnych olejov.
Za charakteristickú vôňu rastliny je zodpovedná jej silica, ktorá sa široko využíva v kozmetike, potravinárstve na aromatizáciu nápojov a v aromaterapii.
Liečivé vlastnosti šalvie Salvia sclarea sú známe už od staroveku. Rastlina a jej esenciálny olej sa tradične používali ako prostriedok proti zápalovým stavom, pri nervovej únave a v terapii viacerých ďalších chorôb a stavov. Príklady využitia šalvie muškátovej (5):
Všimli ste si niekedy, aká je šalvia chlpatá? Rovnako ako iné rastliny z čeľade hluchavkovitých (napr. levanduľa, tymián), aj šalvia muškátová vytvára silicu v štruktúrach, ktoré nazývame žľaznaté trichómy.
Trichómy je označenie pre “chĺpky” na povrchu rastliny, ktoré môžu mať rôzne funkcie:
Esenciálny olej šalvia muškátová sa získava parnou destiláciou nadzemných kvitnúcich častí rastliny, či už čerstvých alebo sušených. Teda častí, ktoré obsahujú silicu.
Hlavnými producentmi šalviového oleja sú Rusko, USA, Bulharsko a Francúzsko, menšie množstvá oleja sa destilujú v Indii, Švajčiarsku, Maroku a niekoľkých ďalších krajinách (6, 7).
Produktom destilácie je esenciálny olej a aromatická voda, nazývaná hydrolát.
Mimochodom, esenciálny olej a hydrolát je možné vyrobiť aj doma. Viac sa o procese destilácie bylín dočítate v článkoch Ako vyrobiť hydrolát a Ako vyrobiť esenciálny olej.
Šalviová silica je bezfarebná, bledo-žltá, prípadne bledo-zelená kvapalina s jemne sladkou, ovocno-kvetinovou vôňou s drevitými podtónmi (8).
Vo vôni oleja zo šalvie muškátovej však existujú značné rozdiely v závislosti od krajiny pôvodu (9):
Éterický olej šalvia muškátová je zložením úplne odlišný od iných šalviových olejov, najmä od šalvie lekárskej. V jeho zložení obvykle dominujú 2 typické zlúčeniny (10), a to linalylacetát (45-70%) a linalool (10-20%).
Všimnite si mimoriadne vysoké percento týchto látok! Spolu tvoria 70-90% obsahu oleja, čo je naozaj veľmi veľa. Obe látky pôsobia najmä:
Dobré vedieť. Vo svete aromaterapie máme aj ďalšie oleje, obsahujúce linalyl acetát a linalool „bok po boku“. Ktoré to sú a aké sú účinky oboch látok sa naučíte v kurze Liečivý dotyk levandúľ.
V kurze si na príklade levandúľ (Lavandula angustifolia, L. latifolia, L. stoechas) a ďalších podobných olejov vysvetlíme, aký je vzťah medzi zložením olejov a ich účinkami a ako to dokážeme využiť v praxi.
Vzhľadom na vysoký obsah vyššie spomínaných zlúčenín, silica zo šalvie muškátovej podľa očakávania „dokáže“ to, čo uvedené zlúčeniny. Býva účinná najmä pri kŕčoch (menštruačné, tráviace, svalové, spazmy dýchacej sústavy – tlmí dusivý kašeľ, pomáha pri astme) a tiež pri úzkostiach, strese a depresiách.
Najčastejšie uvádzané účinky oleja: antibakteriálny, analgetický (tlmí bolesť), antidepresívny, protikŕčový, anxiolytický (proti úzkosti), sedatívny.
V ženskom svete nachádza uplatnenie počas pôrodu (úľava od stresu a napätia) či pri zvládaní emočných výkyvov počas menopauzy.
Šalvia muškátová je cenný esenciálny olej na emočné problémy. Upokojuje myseľ, zmierňuje napätie a pôsobí antidepresívne. Je jedným z mála účinných nástrojov, ako zmierniť stres, úzkosti či depresie bez liekov. Viac v článku Ako sa zbaviť úzkosti bez liekov pomocou aromaterapie.
Salvatore Battaglia vo svojej úžasnej knihe The Complete Guide to Aromatherapy popisuje šalviu muškátovú takto: „Šalvia muškátová prináša teplo, živosť, rozptyľuje melanchóliu. Je ako farebný klaun alebo komediant, ktorý nás rozveselí a zabaví. Zvlášť užitočná je pre ľudí, ktorí niečo tvoria. Olej otvára cestu neznámemu, nezvyčajnému, kreativite a intuícii.„
Použitie:
Šalviový olej možno na tieto účely dobre kombinovať s ďalšími olejmi, ktoré obsahujú linalool/linalyl acetát (napr. bergamot, neroli, levanduľa) alebo inými olejmi s antidepresívnym a upokojujúcim účinkom (sladký pomaranč, geranium, jazmín, ruža, neroli, ylang-ylang). Spôsoby aplikácie: masáž, difuzér, inhalátor, osobný parfum.
Šalvia muškátová je jeden z najvýznamnejších esenciálnych olejov na ženské problémy. Ženy môžu využívať šalviu muškátovú vo svoj prospech vo všetkých etapách svojho života – počas menštruácie, pôrodu aj v menopauze. Môže pomôcť s problémami ako sú:
Pôsobenie oleja šalvia muškátová je komplexné a zahŕňa účinky analgetické (tlmenie bolesti), proti-kŕčové a anti-depresívne v spojení so schopnosťou navodiť stav eufórie.
Ako použiť esenciálne oleje pri bolestivej menštruácii? Konkrétny návod nájdete v tomto článku.
Pre svoje analgetické a proti-kŕčové účinky sa šalvia využíva pri rôznych tráviacich problémoch, ako sú kŕče, koliky, poruchy trávenia, plynatosť.
Olej zo šalvie muškátovej má široké spektrum pozitívnych účinkov pri dusivom kašli a najmä astme. Do zmesí pri astme sa pridáva pomerne často, pretože:
Použitie – tip na zmes na astmu:
- 6 kvapiek šalvia muškátová, 4 kv levanduľa lekárska, 3 kv kadidlo, 2 kv čajovník. Nakvapkáme na tampón inhalátora a inhalujeme podľa potreby.
- ďalšie užitočné oleje pri astme: levanduľa širokolistá, eucalyptus globulus, fenikel, myrta.
O oleji sa tvrdí, že reguluje produkciu kožného mazu, avšak v súčasnosti neexistujú o týchto tvrdeniach presvedčivé vedecké dôkazy. Podobne ako geraniová silica, aj esenciálny olej šalvia muškátová sa odporúča na mastnú pleť a pri nadmernom mastení vlasov.
Olej môže byť vhodnou voľbou do zmesí proti akné, pretože pôsobí proti-zápalovo a anti-bakteriálne. Experimenty ukázali, že potláča rast baktérií Staphylococcus epidermidis, jedného z pôvodcov akné.
Analgetické, spazmolytické a proti-zápalové účinky šalvie možno využiť aj v rámci krémov a masážnych zmesí na zmiernenie bolestí svalov, kĺbov, pri stuhnutosti, kŕčoch či zápaloch.
Možno kombinovať s olejmi ako čierne korenie, levanduľa, bergamot, majorán.
Kurz AROMATERAPIE KOMPLET
Staňte sa expertom v používaní esenciálnych olejov. Kompletné základy aromaterapie od A po Z – na jednom mieste a v logickom slede.
Názov oleja | Šalvia muškátová |
Latinský názov | Salvia sclarea (syn. Sclarea vulgaris Mill.) |
Botanická čeľaď | Lamiaceae – hluchavkovité |
Destilovaná časť rastliny | kvitnúce vrcholky a listy |
Metóda destilácie | parná destilácia |
Vôňa | charakteristická, sladká, teplá, bylinné a čajové tóny |
Tón | stredný |
Typické zlúčeniny | linalyl acetát (60-70%), linalool (10-20%) |
Poznámky do praxe | netoxický a nedráždivý olej bez kontraindikácií; tlmí bolesť a uľavuje od kŕčov (vďaka vysokému obsahu látok linalyl acetát a linalool); najznámejší olej na rôzne „ženské“ obtiaže, ktoré súvisia najmä s bolesťou a kŕčmi (nepravidelná/chýbajúca/bolestivá menštruácia, PMS, problémy menopauzy); výborný olej na psychické problémy a s tým súvisiace somatické prejavy (proti depresiám, úzkosti, nervozite, bolesti brucha a tráviaci diskomfort súvisiaci so stresom) |