Ho Sho asi nepatrí medzi oleje, ktoré si väčšina nadšencov aromaterapie kúpi a používa. Názov znie dosť exoticky a pri botanickom názve „Gáfrovník“ si človek zrejme vybaví odporné, gáfrom páchnuce guličky na odpudenie hmyzu.
No pravda nemôže byť odlišnejšia! Esenciálny olej Ho Sho z Gáfrovníka má totiž úplne iné charakteristiky. Je totiž:
SLADKÝ
KVETINOVÝ
DREVITÝ
Pravdu povediac, celkom slušne konkuruje famóznemu oleju z ružového dreva.
Olej Ho Sho je esenciálny olej zo stromu Cinnamomum camphora, čo je latinský názov pre Gáfrovník lekársky. Gáfrovníky sú dosť „zamotaný“ prípad, pokiaľ ide o produkciu esenciálnych olejov. Esenciálne oleje sa získavajú z listov, dreva a kôry. No tým to ani zďaleka nekončí!
Gáfrovníky sú totiž ako chameleóny – vytvárajú úplne rozdielne oleje podľa toho, kde rastú. Existuje tak minimálne 6 rozdielnych variant (tzv. chemotypov) gáfrovníkových olejov. Líšia sa zásadne vo svojom zložení a používajú sa na celkom rozdielne terapeutické účely.
A preto sa môžeme stretnúť s rôznymi esenciálnymi olejmi z tohto botanického druhu:
Pri kúpe oleja z gáfrovníka si teda nevystačíme len s botanickým názvom, dodávateľ oleja by mal uvádzať aj chemotyp alebo aspoň informáciu o tom, ktorá zložka je v oleji dominantná. V ideálnom prípade si u dodávateľa oleja viete pozrieť aj chemickú analýzu oleja t.j. koľko ktorej zlúčeniny olej obsahuje.
Ako bolo spomenuté vyššie, Ho Sho obsahuje vo vysokom množstvo linalool, ktorý do značnej miery zodpovedá za jeho účinky. Kde a na čo vieme takýto esenciálny olej využiť?
Verím, že som vás inšpirovala a Ho Sho esenciálny olej vyskúšate. Pretože – rozhodne si zaslúži pozornosť, aj keď o ňom takmer nepočuť.
Prajem vám krásny zvyšok dňa.
Marika
Použité zdroje: