Arganový olej, marocké zlato – zloženie, účinky a použitie [PROFIL OLEJA]

arganový olej účinky použitie

Arganový olej, často nazývaný aj tekuté zlato, si získava čoraz väčšiu obľubu. Jeho jedinečné zloženie a vlastnosti prinášajú pokožke aj vlasom množstvo benefitov, ktoré by ste rozhodne nemali prehliadnuť. Čo všetko tento vzácny olej dokáže a ako ho správne využiť?

Čo je arganový olej

Arganový olej je rastlinný olej, často označovaný ako elixír krásy marockých žien či tekuté zlato. Získava sa z plodov stromu Argania spinosa, ktoré rastú endemicky v juhozápadnom Maroku, na ploche cca 850 000 hektárov v rámci provincií Agadir, Taroudant, Tinzit a Essaouria (biosferická rezervácia UNESCO od 1998).

arganový olej sa získava zo stromu Argania spinosa

Plody opadávajú zo stromu od mája do augusta, kedy dozrievajú. Následne sa zbierajú a sušia na slnku 10-14 dní, aby šupka bohatá na latex vyschla a dala sa olúpať, či už manuálne alebo mechanicky. V ďalšom kroku sa arganový orech rozbije a po odstránení škrupiny sa získavajú arganové jadrá, z ktorých sa extrahuje arganový olej.

Arganový olej patrí medzi najdrahšie na európskom trhu. Olej sa produkuje a predáva takmer výlučne v malých ženských spoločenstvách berberskej populácie a dáva prácu cca 100 000 ľuďom. Produkcia oleja má veľký socio-ekonomický význam pre región a nezávislosť berberských žien.

Ako sa arganový olej vyrába – tradície vs priemysel

V súčasnosti sa arganový olej vyrába tradičným spôsobom aj priemyselne.

Tradičný spôsob výroby arganového oleja

Po mnoho rokov sa arganový olej vyrábal tradičným spôsobom berberskými ženami. Všetko sa robí ručne – orechy sa rozbíjajú pomocou 2 kameňov, lúpu, pražia na ohni a následne lisujú za studena na kamenných lisoch

Výsledkom je hnedá viskózna kvapalina, ktorá sa následne mieša s vodou. Vzniknuté cesto sa ručne hnetie niekoľko minút, pomaly tuhne, uvoľňujúc emulziu, z ktorej sa dekantuje olej. 

arganový olej výroba
arganový olej výroba

Tento manuálny postup je veľmi pomalý a neefektívny – jedna osoba vyrobí zo 100 kg sušených jadier po 58 hodinách práce len 2,5L oleja.

Okrem neefektívnosti má tradičná produkcia arganu aj ďalšie nevýhody, ktoré súvisia s kvalitou oleja, napríklad:

  • pridaná voda má často nízku mikrobiologickú kvalitu;
  • aby sa predišlo časovo náročnému kroku šúpania ovocia, arganové plody sa pôvodne dávali kozám, ktoré prirodzene „ošúpané“ arganové orechy vylúčili stolicou; 
  • rôzne šarže arganového oleja chutia odlišne a chuť je niekedy pre spotrebiteľov neuspokojivá;
  • používanie nevyhovujúcich hygienických podmienok tiež znižuje trvanlivosť oleja; 

Moderný spôsob výroby arganového oleja

Z bezpečnostných a kvalitatívnych dôvodov obáv sa dnes sa už nevyužívajú plody olúpané kozami, opekanie na ohni ani manuálna extrakcia. 

Z tradičného postupu sa uplatňuje len manuálne rozbíjanie orechov, pričom následná extrakcia sa už robí pomocou skrutkových lisov, čo sa označuje ako semi-mechanizovaný spôsob, alebo sa olej získava extrakciou rozpúšťadlami.

Typy arganového oleja

Na trhu existujú viaceré typy arganového oleja. Ich označovanie je vcelku nejednotné. V tomto texte sa budem pridŕžať najmä informácií z tohto článku, podľa ktorého sa rozlišujú 4 typy arganového oleja, označované ako tradičný argan,  jedlý (potravinársky), beauty a priemyselný argan.

  • tradičný arganový olej – vyrába sa tradičným spôsobom, ako bolo popísané vyššie. Všetko sa uskutočňuje ručne, orechy sa opekajú. Vzhľadom na nekonzistentnosť produkcie a problémy s trvanlivosťou sa tento typ oleja považuje za menej kvalitný.
  • za studena lisovaný jedlý arganový olej – nazývaný potravinársky argan. Arganové jadrá sa pražia, čím olej získava výraznejšiu chuť a tmavšiu farbu. Pražením sa odstráni horkosť a zároveň olej získava jedinečnú orieškovú príchuť. Jedlý / potravinársky argan sa lisuje za studena a nerafinuje sa. Tradične sa jedlý arganový olej konzumuje na chlebe a používa sa na varenie. Krátka trvanlivosť.
  • za studena lisovaný kozmetický argan (tzv. beauty argan) – postup výroby je podobný ako u jedlého arganu t.j. lisovanie za studena (dnes už väčšinou pomocou mechanických lisov), len s tým rozdielom, že jadrá sa nepražia. Trvanlivosť cca 2 roky. Určený na priamu aplikáciu na pokožku a vlasy.
  • priemyselný kozmetický argan – tento typ arganového oleja sa získava extrakciou pomocou  organických rozpúšťadiel, ako sú hexán, cyklohexán, petrol éter. Výroba sa realizuje najmä v západnej Európe. Nie je určený na konzumáciu ani na priamu aplikáciu na pokožku, ale používa sa ako jedna zo zložiek kozmetických prípravkov.

Chemické zloženie arganového oleja

Rovnako ako u iných rastlinných olejov, základnou chemickou zložkou arganového oleja sú triglyceridy (triacylglyceroly), čo sú estery vyšších mastných kyselín s glycerolom. Tvoria až 99% zloženia arganového oleja.

Zvyšné 1% predstavuje takzvaná nezmydeľniteľná frakcia, ktorá pozostáva z karoténov, tokoferolov (vitamíny E), triterpénových alkoholov, sterolov a xantofylov. Hoci je zastúpenie uvedených látok v oleji len minoritné, zodpovedajú pravdepodobne do značnej miery za špecifické vlastnosti arganového oleja. 

Arganový olej zložením pripomína olivový olej 

Dominantnými mastnými kyselinami v triglyceridoch arganového oleja sú nenasýtené mastné kyseliny, ktoré spolu tvoria až 80% oleja:

  • kyselina olejová (C18:1 9c) – mononenasýtená mastná kyselina z rodiny omega-9, tvorí 43-49% arganu.
  • kyselina linolová (C18:2, 9c, 12c) – polynenasýtená mastná kyselina z rodiny omega-6, tvorí 35% arganu.

Nasýtené mastné kyseliny tvoria spolu ďalších 18-19% zloženia arganového oleja. Prítomná je najmä kyselina palmitová (C16:0; ~13%) a stearová (C18:0; 5,5%). 

Vysoký obsah nenasýtených mastných kyselín olejovej a linolovej pravdepodobne zodpovedá do značnej miery za terapeutické účinky arganového oleja. Tu je niekoľko príkladov:

  • nedostatok kyseliny linolovej môže spôsobiť zlé hojenie rán. Vysoký obsah tejto kyseliny v arganovom oleji mohol mať súvis s tradičným využitím oleja ako lieku na podporu hojenia rán a liečbu zápalov kože.
  • konzumácia stravy bohatej na nenasýtené mastné kyseliny sa spája so zníženým výskytom kardiovaskulárnych ochorení a rakoviny. 

Arganový olej má výnimočný obsah vitamínu E

Vysoká kozmetická hodnota arganového oleja súvisí nielen s vysokým obsahom nenasýtených mastných kyselín, ale aj s prítomnosťou minoritných zložiek. Tie síce tvoria len 1% oleja, no ich benefity sú nespochybniteľné.

Za najkvalitnejší sa považuje za studena lisovaný arganový olej, ktorý vyniká vysokým obsahom tokoferolov. Koncentrácia vitamínu E sa v takomto oleji pohybuje v rozmedzí 600 až 900 mg/kg, čo je takmer dvojnásobok v porovnaní s obsahom vitamínu E v olivovom oleji (320 mg/kg). 

Na kvalite marockého zlata záleží

Rôzne typy arganového oleja majú mierne odlišné chemické zloženie, a teda aj terapeutické účinky. Okrem chuti a vône je hlavnou premennou najmä obsah tokoferolov (vitamínu E), ktorý je najvyšší v mechanicky extrahovanom argane, teda v arganovom oleji lisovanom za studena. Pre lepšiu predstavu o kvalitatívnych rozdieloch si pozrite tabuľku nižšie. 

Arganový olej – účinky a použitie

Hoci je arganový olej veľmi populárny, jeho účinky sa zakladajú najmä na tradičných tvrdeniach a neboli doteraz dostatočne podložené vedeckými štúdiami. V Maroku sa však olej využíva celé stáročia. Predpokladá sa preto, že v bežných dávkach je úplne bezpečný.  

Olej možno aplikovať zvonku na pokožku, ale aj vnútorne, pretože je jedlý. Pri vnútornom použití sa však uistite, že máte potravinársky argan. Oba spôsoby pritom možno kombinovať a dosiahnuť tak lepší výsledok, najmä pokiaľ ide o účinky arganového oleja na pokožku.

Tradičné využitie a tvrdenia o účinkoch arganového oleja v berberskej populácii

Pri vnútornom použití:

  • choleretický účinok (stimulácia tvorby a vylučovania žlče)
  • hepatoprotektívny (ochranný efekt na pečeň)
  • užitočný pri liečbe vysokého cholesterolu a ateroskleróze (kôrnatenie tepien)

Kozmetické využitie:

  • starostlivosť o problematickú pleť (vyrážky, akné, jazvy po ovčích kiahňach)
  • zmiernenie tvorby vrások
  • v boji proti suchej pokožke a suchým vlasom

Potravinársky argan – vedecky skúmané účinky

Má význam používať arganový olej v kuchyni alebo ako výživový doplnok? Arganový olej má podobné chemické zloženie ako olivový olej.

Vyznačuje sa vysokým obsahom nenasýtených mastných kyselín olejovej a linolovej, a tiež viacerých ďalších farmakologicky aktívnych minoritných zlúčenín. Mnohé z nich sú známe silným antioxidačným účinkom. 

Predpokladá sa preto, že konzumácia arganového oleja môže, podobne ako je to v prípade olivového oleja, prispievať k znižovaniu kardiovaskulárnych rizík a k prevencii rakoviny.

Štúdie uskutočnené in vitro, na zvieratách, ex vivo (t.j. na izolovaných bunkách/orgánov) alebo epidemiologické štúdie na ľuďoch, potvrdzujú mnohé, tradične známe účinky arganového oleja, a to najmä:

  • protirakovinový
  • antidiabetický
  • znižuje cholesterol
  • znižuje krvný tlak 
  • prevencia aterosklerózy

Je však potrebné zdôrazniť, že hoci je chémia marockého zlata známa a študovali sa jeho viaceré farmakologické aspekty, stále nie je k dispozícii dostatok vedeckých dôkazov o jeho účinnosti u ľudí. Vedecká literatúra zdôrazňujem že na určenie výhodnosti konzumácie arganu v porovnaní s inými olejmi je potrebných viac štúdií. 

Arganový olej na pleť a nechty

Hoci nie všetky dermokozmetické vlastnosti arganového oleja boli vedecky preukázané, nebráni to jeho využívaniu. Je nielen populárnou zložkou kozmetických prípravkov, no dá sa aplikovať aj ako samostatný produkt priamo na pokožku a vlasy.

Olej má protizápalové a antioxidačné účinky, čo môže priniesť pleti, nechtom a vlasom mnohé benefity. Za studena lisovaný arganový olej je bohatý na vitamín E, ktorý slúži ako silný antioxidant na zníženie škodlivých účinkov oxidačného stresu, ktorý sa považuje za hlavnú príčinu starnutia. Antioxidačný potenciál vykazujú aj ďalšie zlúčeniny v arganovom oleji, ako je koenzým Q10polyfenoly.

Možností, ako marocký arganový olej využiť, je mnoho. Používa sa na tvár, telo, riasy, nechty, po opaľovaní, na strie, ekzémy, akné aj v starostlivosti o pokožku hlavy a na vlasy. Tu je zopár príkladov účinkov a využitia marockého arganu:

  • arganový olej na vrásky – vďaka vysokému obsahu antioxidantov má arganový olej vynikajúce účinky voči voľným radikálom. Pomáha chrániť pokožku pred predčasným starnutím a tvorbou vrások. 
  • sérum na očné okolie – o marockom zlate sa tvrdí, že vyhladzuje a zjemňuje pleť. Hodí sa ako nočný olej a na ošetrenie očného okolia. Pre zvýšenie anti-aging účinku ho obohaťte o pár kvapiek esenciálnych olejov, ktoré majú zdokumentované anti-kolagenázové a anti-elastázové účinky, ako je slamienka (helichrysum) alebo kadidlový olej.  
  • zlepšuje hydratáciu a pružnosť pokožky – arganový olej zlepšuje bariérovú funkciu kože a zabraňuje stratám vody z pokožky. Je ideálny na ošetrenie suchej, devitalizovanej alebo starnúcej pokožky. Argan je vhodný na tvár, na telo, ošetrenie jaziev aj na strie. 
  • arganový olej na ekzémy – podľa niektorých zdrojov môže byť argan prínosný aj pre suchú pleť so sklonom k ekzémom. 
  • arganový olej na akné – okrem antioxidačného potenciálu sa často spomína schopnosť arganového oleja  znižovať produkciu kožného mazu. To má praktický význam v starostlivosti o pokožku s akné. 

Ako používať argan na akné? Pleť si dôkladne vyčistite a následne tonizujte pomocou hydrolátu (alebo ešte lepšie zmesi hydrolátov), ktorý aplikujte pomocou rozprašovača. 

Pri problematickej pokožke s nadmernou produkciou kožného mazu a sklonom k akné zvoľte hydroláty so sťahujúcim, protizápalovým a antimikrobiálnym účinkom. Vhodné hydroláty: čajovníkový hydrolát, rozmarínový hydrolát, vilín (Hamamelis), ružová voda, levanduľová voda. 

Na hydrolátom navlhčenú a tonizovanú pleť naneste 2-3 kvapky arganového oleja a vmasírujte do pokožky. Pre zvýšenie účinku je dobré obohatiť olej o esenciálne oleje, ktoré majú v literatúre zdokumentované účinky v súvislosti so zmiernením akné. Príklady: čajovníkový olej, levanduľový olej, tymianový. Viac informácií o správnom dávkovaní esenciálnych olejov nájdete v kurzoch aromaterapie a v ebooku Sprievodca bezpečným používaním esenciálnych olejov.

Ebook: Sprievodca bezpečným používaním esenciálnych olejov

Všetko čo potrebujete vedieť o používaní esenciálnych olejov v praktickej minipríručke. Rozsah 20 strán, formát PDF.

  • arganový olej po opaľovaní – argan je bohatý na vitamín E a ďalšie antioxidanty, ktoré pomáhajú upokojiť pokožku po opaľovaní. Podporuje regeneráciu kože a znižuje začervenanie. Pomáha obnovovať ochrannú bariéru pokožky a zlepšuje jej pružnosť, čím predchádzajú nadmernému vysušeniu a odlupovaniu.
  • arganový olej na nechty a mihalnice – argan sa odporúča na krehké nechty, ošetrenie kožičky okolo nechtov a tiež údajne podporuje rast mihalníc. 
arganový olej na vlasy

Arganový olej na vlasy

Rastlinné oleje sa používajú v starostlivosti o vlasy už od nepamäti a marocké zlato je toho dôkazom. Arganový olej je veľmi populárnou zložkou vlasovej kozmetiky, pričom sa mu pripisuje množstvo pozitívnych účinkov. 

Presný účinok arganového oleja na vlasy či pokožku hlavy je v tejto chvíli nejasný. K dispozícii sú prevažne anekdotické dôkazy, založené na osobných skúsenostiach a pozorovaniach, a len limitovaný počet vedeckých štúdií. 

Prečo používať arganový olej do vlasov a na čo je dobrý? Tu je niekoľko príkladov:

  • zlepšuje celkový stav vlasov – arganový olej vlasy vyživuje a pomáha v nich udržať vlhkosť, čo zvyšuje hydratáciu a pružnosť. Tým chráni vlasy pred vysúšaním, lámavosťou a ďalším poškodením. Vlasy sú vďaka nemu lesklé, hebké a majú hodvábny vzhľad.
  • arganový olej aplikovaný na pokožku vlasov upravuje nadmerné mastenie vlasov zistilo sa, že vysoký obsah kyseliny olejovej má regulačný účinok na sekréciu kožného mazu.
  • arganový olej a vypadávanie vlasov – pri pravidelnej aplikácii na pokožku hlavy môže argan asistovať ďalším prírodným bioaktívnym látkam v boji s padajúcimi vlasmi. Nakoľko príčiny vypadávania vlasov bývajú rôzne, od nesprávnej životosprávy cez stres, hormonálnu nerovnováhu až po rôzne ochorenia, vyriešenie tohto problému je komplexná záležitosť.  

Ako používať arganový olej na vlasy:

olej na vlasy

zábal na vlasy s arganovým olejom – arganový olej použite samostatne alebo v kombinácii s inými olejmi podľa želaného zámeru. Rukami vmasírujte 8 až 10 kvapiek oleja do vlasovej pokožky a po celej dĺžke vlasov. Množstvo si prispôsobte podľa dĺžky vlasov. Pokožku chvíľu masírujte, potom vlasy zabaľte do uteráka a nechajte pôsobiť hodinu alebo cez noc. Následne si vlasy umyte a upravte ako obvykle.

olej na vlasy

ošetrenie končekov vlasov arganový olejom – navlhčite si ruky vodou alebo hydrolátom, pridajte 3-5 kvapiek marockého arganového oleja, rozotrite v dlani a aplikujte na končeky vlhkých vlasov. Vysušte a upravte si vlasy ako obvykle. Praktizujte raz alebo dvakrát týždenne.

olej na vlasy

arganový kondicionér na vlasy – arganový olej možno použiť aj ako bezoplachový kondicionér. Vlasy umyte ako obvykle, vo vlhkých dlaniach rozotrite 2 – 3 kvapky arganu a aplikujte do vlasov. Arganový olej pomôže vlasy zjemniť, uľahčí ich rozčesávanie, zlepší elasticitu vlasov a zníži lámavosť. Vyhnite sa použitiu veľkého množstva oleja, inak zostanú vlasy mastné. Tento typ ošetrenia nie je veľmi vhodný pre jemné a riedke vlasy, ktoré vďaka oleju uľahnú.

Všetky rastlinné oleje, maslá a nosiče v katalógu

Použité zdroje:

https://doi.org/10.1111/j.2042-7158.2010.01190.x
https://doi.org/10.1002/ejlt.200700220
https://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/ejlt.201400261 
https://www.researchgate.net/publication/293389830_Argan_oil_for_nutritional_and_skin_care_application
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23472457/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31199702/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC10735031/
https://www.mdpi.com/2223-7747/12/1/90
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9231528/

Komentáre