Možno to poznáte. Vyberiete sa po dlhej dobe na výlet do prírody a vrátite sa s neželaným návštevníkom prisatým na tele.
Kliešť.
Odstrániť ho nie je vždy jednoduché. Ako naschvál práve vtedy človek nemá poruke žiadny vhodný nástroj na vytiahnutie. Odstránenie bežnou pinzetou sa niekedy skončí odtrhnutím hlavičky :-/.
Odborníci sa zhodujú, že najlepším riešením je prevencia.
Nemusíme však hneď siahať po toxických komerčných prípravkoch. Pripraviť si domáci repelent proti kliešťom, ktorý je navyše prírodný, je totiž neuveriteľne jednoduché. Stačí nám k tomu voda a zopár kvapiek esenciálnych olejov.
Kliešte sú parazitujúce článkonožce, ktoré sajú krv. Často ich považujeme za hmyz, no v skutočnosti sú to pavúkovce, príbuzné pavúkom a najmä roztočom. Patria do čeľade Kliešťovité (lat. Ixodidae).
V súčasnosti poznáme viac než 800 druhov kliešťov. Na Slovensku sa najčastejšie vyskytujú Kliešť obyčajný (Ixodes ricinus), Pijak lužný (Dermacentor reticulatus) a Pijak stepný (Dermacentor marginatus).
Kliešte počas svojho života vystriedajú niekoľko hostiteľov (hlodavce, vtáky, jašterice, človek). Počas svojej kulinárskej cesty sa môžu infikovať rôznymi patogénmi (škodlivými mikroorganizmami), ktoré následne prenesú aj na človeka.
Kliešte môžu prenášať rôzne vírusy, baktérie a prvoky. Azda najznámejšie ochorenia sú kliešťová encefalitída (pôvodca: vírus) či lymská borelióza (pôvodca: baktéria Borrelia burgdorferi sensu lato). Podľa údajov len na lymskú boreliózu ochorie ročne v Európe 100 000 až 200 000 ľudí.
Na kontrolu kliešťov existuje mnoho rôznych prípravkov, označovaných ako akaricídy (typ pesticídov). Bohužiaľ, tieto komerčné repelenty majú mnohé nevýhody a riziká:
Vzhľadom na vysokú cenu prípravkov proti kliešťom, ich škodlivosť pre ľudí a zvieratá a zaťaženie životného prostredia rastie dopyt po alternatívnych nechemických produktoch proti kliešťom. A tu do hry vstupujú esenciálne oleje.
V prvom rade – esenciálne oleje sú prírodné látky. Ak ich používame správne, sú pre človeka neškodné. Keďže pochádzajú z prírody a pokiaľ s nimi pracujeme zodpovedne a ohľaduplne, nepredstavujú pre životné prostredie žiadnu záťaž.
Druhá dôležitá vec – niektoré esenciálne oleje sú vo svojej podstate repelentné. Dôvod je jednoduchý – rastliny ich „vyrábajú“ práve na odpudenie hmyzu (škodcov).
Esenciálne oleje sú veľmi komplikované zmesi mnohých chemických zlúčenín – často od 20 až do 200 (závisí od typu oleja). Rastliny ich produkujú z rôznych dôvodov, napríklad na prilákanie opeľovačov, na odpudenie škodcov, aby sa chránili pred drsnými klimatickými podmienkami a podobne.
Doteraz bolo popísaných viac ako 3000 druhov esenciálnych olejov. Komerčne dostupných je niečo cez 400 olejov.
A práve niektoré z týchto olejov môžeme použiť ako domáci repelent proti kliešťom. Dokážu však oveľa viac – odpudzujú aj iné druhy hmyzu, napríklad mole, roztoče, pavúky, mravce a podobne.
Zložky esenciálnych olejov majú rôzne účinky. Rovnaké látky využíva niekedy aj hmyz ako feromóny. Natrieť sa zmesou esenciálnych olejov môže mať preto aj opačný účinok – budú vás obletovať motýliky, včeličky a osy. Možno si vyslúžite aj zopár bodnutí 😊 (osobná skúsenosť).
Príkladom je motýľ Pieris napi. Samčeky tohto motýľa uvoľňujú afrodiziakálnu zmes feromónov. Tento koktail obsahuje napríklad zlúčeniny ako pinén, myrcén, cymén, limonén či neral a geranial.
Tie isté zlúčeniny nájdeme aj v esenciálnych olejoch. Vďaka ním motýlik vonia ako citrón!
Nie všetky esenciálne oleje sú vhodné, to sme si objasnili. Ktoré teda vybrať?
V odbornej literatúre sa dá nájsť veľa zmienok o repelentných účinkoch esenciálnych olejov. Bohužiaľ, často sa jedná o oleje, ktoré sa nepredávajú komerčne. Do nasledujúceho zoznamu esenciálnych olejov účinných voči kliešťom som preto zahrnula najmä tie, ktoré si vieme zakúpiť a reálne si pripraviť domáci repelent na kliešte.
Zoznam niektorých testovaných esenciálnych olejov s repelentným účinkom voči Ixodes ricinus (najbežnejší druh kliešťa u nás):
Tip! Nechce sa vám zháňať rôzne druhy repelentných esenciálnych olejov? Alebo neviete, ktoré oleje skombinovať? Na trhu dnes možno nájsť aj hotové zmesi repelentných esenciálnych olejov, ktoré pred pobytom v prírode len nakvapkáte do vody alebo alkoholu v rozprašovači a môžete vyraziť!
Vyrobiť si vlastný repelent proti kliešťom je veľmi jednoduché. Postačí nám len voda (najlepšie destilovaná) a esenciálne oleje s kliešte odpudzujúcich účinkom.
Vlastný repelent proti kliešťom má oproti tomu komerčnému niekoľko výhod:
Skôr než sa pustíte do prípravy domáceho repelentu proti kliešťom, je potrebné si ujasniť spôsob aplikácie a kto bude uvedený prípravok používať. Nie je totiž jedno, či budeme repelent s esenciálnymi olejmi aplikovať na nahú pokožku alebo striekať na oblečenie, a tiež či je určený pre dospelú osobu alebo dieťa.
Pred samotnou formuláciou repelentu proti kliešťom si prejdime základné zásady, od ktorých sa odpichneme:
Aké teda máme možnosti pri príprave domáceho repelentu?
Pokiaľ chceme repelent s esenciálnymi olejmi aplikovať na pokožku, esenciálne oleje musia byť dokonale rozpustené vo vhodnom nosiči a prítomné v bezpečnej koncentrácii. U dospelých by som neprekračovala 5% a u detí 1%. Všetky základné informácie o používaní esenciálnych olejov nájdete v mojom kurze aromaterapii Mini (viac tu).
Vhodným nosičom je napríklad nejaký BIO rastlinný olej (mandľový, jojobový atď.). Repelentný účinok môžeme posilniť pridaním repelentného rastlinného oleja akým je nimbový olej (pozor, jeho vôňa je veľmi špecifická a ak to preženiete, bude repelentný aj pre ľudí :-).
Vzorový recept na domáci repelent proti kliešťom s aplikáciou na pokožku by mohol vyzerať napr. takto:
Tip! Pokiaľ nezvyknete zložky vážiť, tak v hrubom priblížení recept pre dospelých znamená 30 ml rastlinného oleja + celkovo 30 kvapiek 2-3 esenciálnych olejov. U detí znížte počet kvapiek na 6 a vyhnite menej bezpečným a dráždivým olejom – dobre poslúži napr. levanduľa, spearmint, eukalyptus citrónový).
Nechcete sa natierať prípravkom na báze oleja? Vyrobte si domáci repelent proti kliešťom v rozprašovači. Prípadne je vhodné oba prípravky kombinovať (t.j. natrieť sa + použiť repelent v rozprašovači).
Tu máme viaceré možnosti:
Prípravok nezabudnite pred každým použitím intenzívne pretrepať, aby sa oleje na krátku chvíľu rozptýlili vo vode a ihneď nastriekať (na textil). Nie je vhodný na pokožku, keďže esenciálne oleje nie sú rozpustené a mohli by spôsobiť podráždenie pokožky.
Ak do zmesi nepridáte žiadny konzervant, je lepšie pripravovať menšie objemy a pred výletom do prírody pripraviť vždy čerstvú zmes.
Vzorový recept na domáci repelent proti kliešťom báze vody by mohol vyzerať takto: 30 ml prevarenej vody (nie horúcej, ale max. izbovej teploty) + 30 kvapiek celkovo 2-3 repelentných esenciálnych olejov (u detí postačí 6-9 kvapiek).
Ak použijete ako nosič vodku, repelent nebude vhodný na priamu aplikáciu na pokožku, ale aj tak to bude to lepšia alternatíva ako esenciálny olej v čistej vode (esenciálne oleje už budú čiastočne, ale stále nekompletne, rozpustené + alkohol zvýši trvácnosť prípravku).
Repelentný účinok možno vylepšiť tým, že esenciálne oleje nakvapkáme do klinčekovej tinktúry. Tinktúru si vyrobíme veľmi jednoducho – cca 100g klinčekov (korenie) zalejeme 1 litrom aspoň 40% alkoholu, ale ideálne 80% a necháme lúhovať aspoň 2 týždne. Pozor! Tinktúra má hnedú farbu a takto pripravený repelentný prípravok nebude vhodné striekať na svetlé oblečenie.
Vzorový recept na domáci repelent proti kliešťom s alkoholom (repelent do rozprašovača): 30 ml 40%-80% alkoholu (čím vyššie %, tým lepšie) príp. klinčekovej tinktúry + 30 kvapiek celkovo 2-3 repelentných EO (u detí postačí 6-9 kvapiek).
Repelent si môžeme so sebou vziať aj do prírody a aplikáciu zopakovať. Esenciálne oleje sú totiž prchavé a repelentný účinok trvá pomerne krátko – v závislosti od oleja 1-8 hodín.
Treba taktiež spomenúť, že repelentný účinok nemusí byť 100%-ný. A preto sa podľa možnosti vyhýbame oblastiam s vysokým výskytom infikovaných kliešťov.
Taktiež pamätáme na to, že kliešte nepadajú zo stromov. Táto fáma nie je pravdivá :-). Naopak – na svoju potravu číhajú v tráve a nízkych porastoch. Preto majú psy a mačky tak často kliešte.
Keď sa kliešť zachytí, dáva si načas. Je totiž vyberavý. Putuje po tele hostiteľa niekedy aj zopár hodín a hľadá najvhodnejšie miesto. Zvyčajne teplé, zakryté, dobre prekrvené miestočko s tenkou kožou. Napríklad za ušami alebo v teplých záhyboch.
Ústne ústrojenstvo kliešťa pripomína záber z hororového filmu. Prichytí sa k pokožke, do ktorej vyrobí otvor a silou zasunie chobôtik – hypostóm. Tento orgán vďaka háčikom slúži ako kotva a súčasne na odsávanie krvi. Okrem toho sa kliešť v mieste kŕmenia doslova zacementuje – vylúči do okolia špeciálnu proteínovú zmes, ktorá stvrdne a bráni jeho vypadnutiu.
Kliešť do rany vylučuje komplexnú zmes, ktorá mu umožní nerušené a nenápadné kŕmenie sa. Táto zmes obsahuje látky zabraňujúce zrážaniu krvi, znecitlivia miesto vpichu a protizápalové látky, ktoré bránia imunitnému systému reagovať na prisatého kliešťa. Preto si kliešťa všimneme až po istom čase, keď sa okolie rany zapáli.
A čo vy? Používate esenciálne oleje proti kliešťom? Napíšte mi do komentára.