Myrhový olej v tehotenstve: radšej na neho ZABUDNITE!

myrhový olej v tehotenstve

Esenciálne oleje sú bezpochyby veľmi účinné. No mali by sme k nim pristupovať niekedy skôr ako k lieku. Zvlášť to platí v tehotenstve! Budúce mamičky si v tehotenstve dávajú extra pozor, no podceňujú esenciálne oleje, pretože sú vnímané ako „prírodné“.

Nemali by sme však zabúdať, že esenciálne oleje obsahujú množstvo rôznych chemických zlúčenín. Vzhľadom na veľkosť molekúl zložiek esenciálnych olejov sa predpokladá, že dokážu prechádzať placentou do krvného obehu plodu, kde by mohli ohroziť vývin nenarodeného bábätka.

Myrha je v tehotenstve kontraindikovaná

V tejto súvislosti by som rada spomenula MYRHOVÝ OLEJ, ktorý sa tak často objavuje na rôznych weboch a dokonca stránkach predajcov ako výnimočný olej v tehotenstve a mamičky si ním natierajú bruško aj 3x do týždňa.

Je síce pravda, že myrha je považovaná priam za zázrak, no v tehotenstve by sme sa tomuto esenciálnemu oleju mali radšej vyhnúť.

Čo je esenciálny olej myrha

Myrha sa využíva už od staroveku a mala nesmiernu hodnotu – cenila sa dokonca viac ako kadidlo či zlato! Myrhový olej sa vyrába z myrhy, čo je vlastne živicový eksudát (výpotok) vo forme sĺz z kôry stromu Myrhovník pravý (Commiphora myrrha).

Myrha má skutočne dlhú tradíciu v ľudovom liečiteľstve pre svoje anti-mikrobiálne účinky, na liečbu infekcií a zápalov. Tieto účinky potvrdzujú aj súčasné výskumy.

myrhový olej pohcádza z myrhy

Myrha a seskviterpény

Myrhový olej obsahuje najmä zlúčeniny s názvom seskviterpény, v najväčšom množstve furanodiény a β-elemén. Seskviterpény sú super, pokiaľ ide napr. o našu pleť a dokonca aj ako prevencia rakoviny.

Pravdepodobne vďaka týmto látkam je myrhový olej tak cenný pri kožných infekciách a zápaloch, ošetrení jaziev, rán, hemoroidov a prevencii vrások.

Ak odhliadneme od spirituálnych aspektov, myrhový olej je zrejme dobrá prevencia tehotenských strií. Je tu všaj jedna prekážka – myrhový olej je v tehotenstve uvádzaný ako nevhodný.

Ebook: Sprievodca bezpečným používaním esenciálnych olejov

Všetko čo potrebujete vedieť o správnom používaní esenciálnych olejov v praktickej príručke. Súčasťou je kapitola, ktorá popisuje základné pravidlá používania esenciálnych olejov v tehotenstve a u detí, riedenie olejov podľa veku, nevhodné oleje podľa veku.

Embryotoxicita myrhového oleja

V čom je teda problém s myrhou? Na základe dostupných štúdií zaradili Tisserand&Young (4) myrhový olej na zoznam „zakázaných“ olejov z dôvodu možnej embryotoxicity.

Ako bolo spomenuté vyššie, myrhový olej obsahuje vo významnom množstve zlúčeniny furanodién a β-elemén. Tieto látky potláčajú angiogenézu (tvorbu nových ciev).

Počas vnútromaternicového vývinu, ako rastú tkanivá a celý plod (nenarodené bábätko), dochádza k vytváraniu nových ciev, ktoré zaisťujú prísun kyslíka a živín. Cievne zásobenie je preto kľúčové pre rast, vývin a správne fungovanie všetkých tkanív. Jednoducho na to, aby všetko počas rastu bábätka v maternici prebiehalo tak, ako má!

Myrhový olej, resp. jeho zložky potláčajú tvorbu nových ciev. Tento účinok je žiadúci, pokiaľ sa snažíme obmedziť cievne zásobenie rastúceho nádoru (proti-rakovinový účinok myrhy), no určite to nie je žiadúce počas tehotenstva.

A to je dôvod, prečo je esenciálny olej myrha kontraindikovaný počas tehotenstva príp. dojčenia.

Myrhový olej nezahadzujte!

Nechápte ma však zle. Myrhový esenciálny olej je skutočne výnimočný. Len ho počas tehotenstva a dojčenia radšej odložte! Namiesto neho si vyberte napríklad levanduľový olej, o používaní ktorého v tehotenstve nájdete na blogu samostatný článok.

koža a kožné problémy - prírodná liečba

Pomôže s vráskami aj striami

Účinky myrhy sú známe už pekných pár tisícročí. Prvé zmienky sú už z obdobia spred 3700 rokov!

Myrhový olej dokáže pomôcť s celou škálou zdravotných neduhov, ktoré sú témou na samostatný článok. Ak by sme však zostali pri pokožke, je zvlášť vhodný na suchú, popraskanú kožu a tiež pre zrelú pleť. Stačí pridať pár kvapiek do šípkového alebo arganového oleja, ktoré sami osebe majú excelentné protivráskové účinky.

Tento olej si zaraďte na zoznam „anti-aging“ prípravkov – prípravkov, ktoré spomaľujú starnutie (najmä vznik vrások). Experimenty totiž ukazujú, že myrhový olej má výnimočné anti-oxidačné účinky. Je to dokonca účinnejší zhášač singletového kyslíka (účinnejší antioxidant) ako vitamín E!

Pôsobí antioxidačne voči viacerým reaktívnym formám kyslíka (ROS). ROS častice spôsobujú poškodenia rôznych bunkových makromolekúl (DNA, proteínov, lipidov) a nadmolekulových štruktúr, čo sa označuje ako oxidačný stres. Oxidačný stres sa dnes považuje za molekulárnu podstatu civilizačných chorôb a starnutia.

Vyskúšajte si preto pridať myrhový esenciálny olej do rastlinných olejov a hýčkajte si svoju pleť!

Použité zdroje

  1. http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S131901641630127X#b0090
  2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15890469
  3. Lawless, J. (2013). The Encyclopedia of essential oils: the complete guide to the use of aromatic oils in aromatherapy, herbalism, health, and well being. Conari Press.
  4. Tisserand, R., & Young, R. (2013). Essential oil safety: a guide for health care professionals. Elsevier Health Sciences.
Štítky:
Komentáre