Trápia vás suché alebo poškodené vlasy? Marocké zlato sa považuje za najlepší prírodný olej na vlasy. Vlasy vraj budú lesklé, nebudú sa lámať a rozštiepené končeky sa stanú minulosťou. Je skutočne arganový olej na vlasy taký zázrak?
Prírodné oleje sú neodmysliteľnou súčasťou starostlivosti o vlasy už celé stáročia. Pravidelné používanie vhodného oleja môže výrazne zlepšiť zdravie vlasov aj pokožky hlavy. Medzi najčastejšie uvádzané benefity vlasových olejov patria:
Presný mechanizmus účinku olejov na vlasy nie je z pohľadu vedy uspokojivo objasnený, no ich prínosy v praxi sú neprehliadnuteľné. Tieto poznatky (zväčša empirického charakteru) využíva aj moderný kozmetický priemysel, takže na trhu dnes nachádzame širokú škálu olejov na vlasy a tiež prípravkov na vlasy s obsahom rastlinných olejov.
Medzi najčastejšie uvádzané najlepšie oleje na vlasy patria arganový olej, ricínový či rozmarínový olej.
Arganový olej, nazývaný aj tekuté zlato alebo marocké zlato, je jedným z najpopulárnejších a tiež najdrahších olejov na svete. Získava sa lisovaním z jadier plodov arganovníka (Argania spinosa), čo je strom rastúci prevažne v Maroku.
Arganový olej sa cení nielen v kuchyni, ale aj pre svoje účinky na pleť, vlasy, pokožku hlavy a nechty.
Vďaka vyváženému zloženiu nenasýtených mastných kyselín má arganový olej ľahkú konzistenciu, rýchlo sa vstrebáva a preniká do hlbokých vrstiev pokožky.
Zároveň je bohatý na rôzne bioaktívne látky, z ktorých má výnimočné zastúpenie najmä vitamín E (tokoferoly), ktorý patrí medzi silné antioxidanty. K regeneračným účinkom marockého zlata prispievajú aj ďalšie fytochemikálie, najmä polyfenoly, skvalén, fytosteroly, karotény a triterpénové alkoholy (Mechqoq et al. 2021).
TIP! Viac sa o tomto unikátnom oleji dočítate v komplexnom článku Arganový olej, marocké zlato – zloženie, účinky a použitie [PROFIL OLEJA].
Na trhu možno nájsť arganový olej v rôznych kvalitách. Na kozmetické účely sa arganový olej získava extrakciou organickými rozpúšťadlami, ako je cyklohexán alebo chloroform (Serrafi et al., 2024). Táto kvalita však rozhodne nie tá správna, pokiaľ plánujete priamo aplikovať arganový olej na vlasy, pokožku hlavy alebo pleť.
Kvalitný arganový olej sa získava lisovaním za studena a následnou filtráciou. Tento postup zabezpečuje zachovanie bioaktívnych látok v maximálnej možnej miere. Reč je predovšetkým o obsahu vitamínu E a fytosterolov.
Napríklad koncentrácia tokoferolov (vitamínu E) je v arganovom oleji lisovanom za studena mimoriadne vysoká a pohybuje zvyčajne v rozmedzí 600 až 900 mg/kg. To je takmer dvojnásobok v porovnaní s obsahom vitamínu E v olivovom oleji (Serrafi et al., 2024).
Naproti tomu priemyselný kozmetický arganový olej, ktorý sa používa v zložení krémov, šampónov a telových mliek, neobsahuje prakticky žiadny vitamín E a polyfenoly (Monfalouti et al., 2010).
Označenie Bio arganový olej je zárukou toho, že počas pestovania a spracovania neboli použité chemické látky, ktoré by mohli ovplyvniť kvalitu oleja.
Hoci vedecké štúdie nepreukázali rozdiel v účinnosti bio a konvenčného arganového oleja, bio produkty sú často preferované z ekologických a etických dôvodov. Viac k téme organických produktov v článku Bio esenciálne oleje – v čom sú iné a má význam ich kupovať?
Arganový olej sa často považuje za najlepší olej na vlasy. Napriek jeho popularite však existuje len obmedzený počet vedeckých štúdií, ktoré by skúmali jeho účinky.
Mechanizmus pôsobenia marockého zlata je vo všeobecnosti nejasný a tvrdenia o jeho účinkoch na vlasy sú založené takmer výlučne na osobných skúsenostiach a pozorovaniach.
Arganový olej je známy najmä ako prírodný kondicionér na vlasy. Primárnou funkciou vlasových kondicionérov je uľahčiť rozčesávanie vlasov v dôsledku zníženia antistatických vlastností vlasov.
Kondicionéry pomáhajú uhladiť vlasovú kutikulu (vonkajší obal vlasu), vďaka čomu vlasy menej elektrizujú, menej krepovatejú, zlepšuje sa ich lesk, hebkosť a najmä hydratácia. Chránia tým vlasy pred ďalším poškodením, lámavosťou a štiepením končekov.
Látky, ktoré plnia túto funkciu v komerčných produktoch, sú zvyčajne silikóny, polyquaty, katiónové povrchovo aktívne látky, hydrolyzované proteíny, mastné alkoholy, mastné estery, rastlinné oleje, minerálne oleje alebo zvlhčovadlá (Faria et al. 2013).
Pochopiteľne, nedá sa očakávať, že samotný arganový olej plnohodnotne zastúpi v účinkoch komplexný kozmetický kondicionačný produkt. Skúsenosti mnohých používateľov však dokazujú, že pravidelné používanie arganového oleja zlepšuje celkový vzhľad a zdravie vlasov. Najčastejšie uvádzané benefity arganového oleja na vlasy sú:
zlepšuje celkový stav vlasov – arganový olej vlasy vyživuje a zlepšuje ich schopnosť zadržiavať vlhkosť (Guillaume a Charrouf, 2013). Vďaka tomu podporuje pružnosť a pevnosť vlasov, chráni ich pred vysúšaním, lámavosťou a inými formami poškodenia. Pri pravidelnom používaní sú vlasy viditeľne lesklé, hebké, zvyšuje sa pevnosť, sila, hydratácia a celkové zdravie.
zlepšuje rozčesávanie vlasov – arganový olej pomáha uhladiť povrch vlasov, uľahčuje ich rozčesávanie, redukuje vznik uzlíkov a zamotaných prameňov. Vlasy sú vďaka arganu jemnejšie, poddajnejšie a menej náchylné na mechanické poškodenie počas česania.
arganový olej a mastné vlasy – podľa niektorých zdrojov pomáha arganový olej pri nadmernom mastení vlasov vďaka vysokému obsahu kyseliny olejovej, ktorá má potenciál ovplyvniť produkciu kožného mazu (Mysore a Arghya, 2022). V súčasnosti však neexistujú žiadne relevantné dôkazy na podporu týchto tvrdení.
arganový olej a vypadávanie vlasov – pri pravidelnej aplikácii na pokožku hlavy môže argan asistovať ďalším prírodným bioaktívnym látkam v boji s padajúcimi vlasmi. Pri používaní marockého zlata či akéhokoľvek iného oleja na vlasy je však potrebné pamätať na to, že príčiny vypadávania vlasov sú rôzne a vyriešenie problému býva komplexná a dlhodobá záležitosť.
Arganový olej na vlasy – zhrnutie účinkov:
Argan je univerzálny prírodný liečivý olej, ktorý sa hodí na všetky typy vlasov. Zvlášť vhodný je na ošetrenie suchých a poškodených vlasov. Možno ho aplikovať rôznymi spôsobmi – ako sérum, arganovú masku, zábal alebo masážny olej.
Zábal na vlasy s arganovým olejom je ideálny pre hĺbkovú regeneráciu suchých a poškodených vlasov. Pre ešte lepší účinok kombinujte marocké zlato s ďalšími vysoko regeneračnými olejmi na vlasy, ako sú napríklad:
Zábal na vlasy s arganovým olejom – ako na to:
Rukami vmasírujte 8 až 10 kvapiek arganového oleja do vlasovej pokožky a naneste ho tiež po celej dĺžke vlasov. Množstvo si prispôsobte podľa dĺžky vlasov. Pokožku chvíľu masírujte, potom vlasy zabaľte do uteráka a nechajte pôsobiť hodinu alebo cez noc. Následne si vlasy umyte a upravte ako obvykle.
Vlasy sa štiepia najmä v dôsledku mechanického poškodenia, ako je časté česanie, používanie horúcich nástrojov alebo agresívne úpravy vlasov.
K štiepeniu prispievajú aj vonkajšie faktory, najmä slnečné žiarenie, vietor, slaná morská voda či chemické zásahy, napríklad farbenie. To všetko vedie k oslabeniu vlasového vlákna, strate vlhkosti a zvýšenej lámavosti vlasov, ktorá začína od končekov.
Prevenciou poškodzovania vlasov je pravidelná starostlivosť v podobe zastrihávania končekov, hydratácia a ochrana vlasov, napríklad aj formou arganového oleja.
Arganový olej síce rozštiepené končeky neopraví, no pomáha vlasy vyživiť a zmierniť ich ďalšie poškodzovanie. Jeho pravidelná aplikácia prináša viaceré benefity:
Arganový olej na končeky vlasov – ako na to
Navlhčite si ruky vodou alebo hydrolátom, pridajte 3-5 kvapiek marockého arganového oleja, rozotrite v dlani a aplikujte na končeky vlhkých vlasov. Vysušte a upravte si vlasy ako obvykle. Možno praktizovať denne alebo len raz týždenne – je to len na vás!
Arganový olej možno používať ako bezoplachový kondicionér, ktorý uľahčuje rozčesávanie vlasov. Vlasy zanecháva hodvábne jemné, lesklé a pružné, čím zlepšuje ich celkovú kvalitu a zvyšuje odolnosť voči lámaniu.
Aplikácia arganového oleja môže tiež prispieť k ochrane vlasov pri tepelnej úprave, ako je fénovanie alebo žehlenie.
Arganový olej ako bezoplachový kondicionér oceníte najmä v prípade, že máte husté, nepoddajné a krepovité vlasy. Jemné a riedke vlasy môžu vďaka oleju uľahnúť, a preto lepším riešením býva zábal s arganovým olejom alebo len nanášanie oleja na končeky vlasov.
Arganový kondicionér na vlasy – ako na to:
Vlasy umyte ako obvykle. Následne vo vlhkých dlaniach rozotrite 2 – 3 kvapky arganového oleja a aplikujte do vlasov. Vyhnite sa použitiu veľkého množstva oleja, inak zostanú vlasy mastné.
Podľa štúdie v časopise Journal of Cosmetics, Dermatological Sciences and Applications (2013) začlenenie arganového oleja a/alebo cupuacu masla do ošetrujúcich prípravkov po farbení znižuje straty vlasových proteínov a zlepšuje celkovú odolnosť vlasov po ošetrení farbou.
Mechanizmus ochranného pôsobenia sa vysvetľoval tým, že arganový olej vytvára na povrchu vlasu ochranný film, minimalizuje poškodenie kutikuly (vonkajšej vrstvy vlasov), a zároveň hĺbkovo regeneruje. Výsledkom je menšia lámavosť a lepšia hydratácia vlasov.
Arganová maska dobre poslúži nielen na farbené vlasy, ale aj v prípade, že vás trápia krehké vlasy, ktoré sa lámu alebo vlasy nadmerne zaťažované stylingovými produktmi a postupmi.
DOBRÉ VEDIEŤ: Samotný arganový olej nie je maskou v tradičnom zmysle slova. Maska na vlasy je zvyčajne hustejšia, výživná zmes, ktorá sa nanáša na vlasy a pokožku hlavy hneď po umytí, aby poskytla intenzívnu starostlivosť. Akákoľvek arganová maska na vlasy vždy obsahuje okrem arganového oleja aj ďalšie ingrediencie, ktoré podporujú hydratáciu, regeneráciu a zlepšujú štruktúru vlasov.
Arganový olej obsahuje až 80% nenasýtených mastných kyselín (olejová + linolová), vitamín E, fytosteroly a polyfenoly, ktoré spoločne zlepšujú zdravie pokožky hlavy.
Olej zlepšuje bariérovú funkciu kože, jej hydratáciu a celkovú kondíciu, čo je kľúčové pre zdravý rast vlasov.
Aplikácia oleja formou masáže zároveň podporuje mikrocirkuláciu, čím sa tiež zlepšuje zásobovanie pokožky živinami a kyslíkom.
Efekt marockého zlata možno navyše posilniť vhodne zvolenými esenciálnymi olejmi, ktoré majú napríklad protizápalové, antibakteriálne či protikvasinkové účinky. Príkladom je Tea tree olej, levanduľový olej alebo rozmarínový olej, čo môže pomôcť zmierniť príznaky suchosti pokožky, zápalov či lupín.
Pri používaní esenciálnych olejov však nezabúdajte, že sú to vysoko koncentrované prírodné extrakty a ich bezpečné použitie má svoje pravidlá.
Arganový olej na ošetrenie pokožky hlavy – ako na to:
Naneste malé množstvo oleja na pokožku hlavy a jemne ho vmasírujte, aby ste podporili prekrvenie. Nechajte pôsobiť 15–30 minút a následne umyte šampónom.
Ebook: Sprievodca bezpečným používaním esenciálnych olejov
Všetko čo potrebujete vedieť o používaní esenciálnych olejov v praktickej minipríručke. Rozsah 20 strán, formát PDF.
Arganový olej je luxusný prírodný olej s mnohými pozitívnymi účinkami na zdravie a krásu vlasov. Skúsenosti s jeho používaním potvrdzujú jeho účinnosť pri zlepšení hydratácie, regenerácie a ochrane vlasov. Ak hľadáte prírodný olej na vlasy s overenými účinkami, marocké zlato je skvelou voľbou.