Tento rastlinný olej zaujme na prvý pohľad a privoňanie – fascinujúca oranžovo-červená farba sa snúbi s nevtieravou vôňou, ktorá pripomína čaj alebo suché lístie. Šípkový olej sa považuje za klenot v starostlivosti o pleť. Ako ho používať, je nutné ho riediť a ako spoznať kvalitný šípkový olej?
Šípky, teda plody ruže šípovej, sa historicky zbierali ako potravina a liečivý prostriedok, bohatý na vitamín C. Dnes sa šípky využívajú na výrobu rôznych produktov, najmä v oblasti prírodnej medicíny a potravinárstva Príkladom týchto produktov sú šípkový čaj, džemy, sirupy, šípkové prášky, šípkový olej a rôzne doplnky stravy s obsahom šípok.
Odpadovým produktom pri výrobe šípkovej šťavy alebo sirupu sú semená šípok, ktoré obsahujú 6-18% oleja v prepočte na sušinu.
Šípkový olej sa zo semien získava rôznymi metódami, ako je lisovanie za studena, extrakcia rozpúšťadlami a inými upravenými postupmi. Spôsob extrakcie šípkového oleja je jedným z najdôležitejších parametrov, ktoré určujú kvalitu oleja (viac v kapitole Ako spoznať kvalitný šípkový olej).
Výskumy ukázali, že šípkový olej je bohatý na polynenasýtené mastné kyseliny a rôzne antioxidanty. Tie prinášajú mnohé benefity v oblasti starostlivosti o pleť. Olej je vyhľadávaný najmä pre svoje hojivé, zvlhčujúce a regeneračné vlastnosti.
ŠÍPKOVÝ OLEJ VITAMÍN C NEOBSAHUJE! Šípky sú jedným z najbohatších zdrojov vitamínu C, ktorého obsahujú 20- až 30-krát viac ako pomaranče. Obsah vitamínu C v šípkach sa pohybuje od 400 až do 1200 mg/100 g (Peña et al. 2023; Guantario et al. 2023). Ďalšie potravinové zdroje vitamínu C nájdete v tomto článku na blogu.
V súvislosti so šípkovým olejom je však potrebné zdôrazniť, že vitamín C je vitamín rozpustný vo vode, a preto sa v šípkovom oleji nenachádza. Napriek tomu túto (dez)informáciu nachádzame v popisku 90% e-shopov.
Pri produkcii rastlinných olejov je zásadný spôsob extrakcie, pretože práve od neho závisí zachovanie bioaktívnych látok, a teda kozmetické a terapeutické vlastnosti olejov. Medzi najpoužívanejšie metódy extrakcie oleja zo šípkových semien patria:
DOBRÉ VEDIEŤ: Význam extrakčnej metódy jasne demonštrovala jedna zo štúdií, podľa ktorej šípkový olej získaný lisovaním za studena, obsahuje až o 700% viac kyseliny all-trans-retinovej v porovnaní s olejom extrahovaným pomocou organických rozpúšťadiel.
Cena šípkového oleja závisí od viacerých faktorov, no najmä spôsobu extrakcie (výroby oleja), pôvodu a certifikátov. Vo všeobecnosti platí, že čím čistejší, šetrnejší a/alebo sofistikovanejší postup produkcie, tým je produkt drahší.
CENA VS KVALITA ŠÍPKOVÉHO OLEJA: Vždy je dobré sledovať „priemerné“ ceny šípkového oleja. Niektoré značky môžu ponúkať produkty za vysoké ceny, kde platíte skôr za šikovný marketing, a nie nevyhnutne za vyššiu kvalitu samotného oleja. Pri kúpe si všímajte najmä spôsob extrakcie oleja a poskytované certifikáty, aby ste sa uistili, že platíte za skutočne kvalitný šípkový olej, a nie len za značku či obal.
Ak nájsť kvalitný šípkový olej – zhrnutie
Ľudia často očakávajú, že šípkový olej bude voňať ako ruže. No jeho vôňa je úplne iná – skôr nenápadná, zemitá a bylinková, s tónmi pripomínajúcimi suché lístie, alebo studený čaj.
Samozrejme, vnímanie vôní je veľmi subjektívne. Podľa skúseností niektorých užívateľov môže byť aróma jemne ovocná či oriešková, iní cítia tóny sena alebo dokonca jablčného muštu. Tak či onak, vôňa šípkového oleja je príjemne prírodná, rýchlo sa rozplynie a nezostáva dlho na pokožke.
Na kvalitu aj vôňu šípkového oleja má významný vplyv metóda extrakcie a čerstvosť samotného oleja. Skutočne autentickú vôňu najlepšie zachováva CO₂ extrakcia, ktorá je zároveň najviac šetrným postupom z pohľadu získania účinných zložiek oleja.
Ak má šípkový olej nepríjemný zápach, pripomínajúci rybacinu alebo zatuchlinu, ide často o znak oxidácie a pokazeného produktu. Mimochodom, to platí o všetkých rastlinných olejoch.
TIP: Zakúpili ste si kvalitný šípkový olej a chcete, aby vydržal v dobrom stave čo najdlhšie? Pre spomalenie oxidácie (a teda znehodnotenia) skladujte šípkový olej na chladnom a tmavom mieste, ideálne v chladničke. Fľašu s olejom vždy pevne uzavrite, aby ste znížili kontakt s kyslíkom. Čerstvosť rastlinných olejov pomáha predĺžiť pridanie prírodných antioxidantov, ako je vitamín E alebo extrakt z rozmarínu.
Šípkový olej je bohatý na bioaktívne látky s mnohými prínosmi pre pokožku. Výskum potvrdzuje jeho priaznivý vplyv na regeneráciu, hydratáciu a ochranu pokožky pred poškodením.
Považuje sa dokonca za jeden z najlepších rastlinných olejov na ošetrenie a regeneráciu jaziev (Concha et al. 2006).
Za najdôležitejšie zložky šípkového oleja sa považujú nenasýtené mastné kyseliny, lipofilné antioxidanty, fytosteroly a tretinoín.
Šípkový olej je bohatý na nenasýtené mastné kyseliny, ktoré poskytujú pokožke rôznorodé výhody. Obsahuje najmä tieto druhy mastných kyselín:
Ďalšou mimoriadne dôležitou skupinou zlúčenín šípkového oleja sú antioxidanty. Antioxidanty sa podieľajú na neutralizácii voľných radikálov, čím pomáhajú v prevencii starnutia pleti a podporujú jej celkovú regeneráciu. Medzi hlavné antioxidanty šípkového oleja patria (Dąbrowska et. al. 2019):
DOBRÉ VEDIEŤ: Vitamín A je nevyhnutný pre zdravie pokožky. Podporuje jej regeneráciu, zlepšuje elasticitu a stimuluje tvorbu kolagénu, čo vedie k mladistvejšiemu vzhľadu pleti. Je tiež dôležitým antioxidantom lipidovej fázy, kde pomáha chrániť bunky a bunkové štruktúry pred oxidačným stresom, ktorý je hlavným dôvodom nášho starnutia. Vitamín A tiež podporuje imunitné funkcie pokožky, čím zvyšuje jej schopnosť brániť sa infekciám a zápalom. Okrem toho je kľúčový pre obnovu tkanív, kde pomáha pri hojení rán. Nedostatok vitamínu A môže viesť k suchosti pokožky, spomalenej regenerácii a zvýšenej citlivosti na infekcie.
Fytosteroly sú steroidné látky rastlinného pôvodu, ktoré majú protizápalovú aktivitu a potenciál v liečbe psoriázy (Chang et al. 2024). Šípkový olej má pomerne vysoký obsah fytosterolov, pričom najväčšie zastúpenie má beta-sitosterol (80% všetkých sterolov).
Medzi hlavné aktívne zložky šípkového oleja patrí kyselina all-trans-retinová (známa aj ako tretinoín). Tretinoín je prírodný prekurzor vitamínu A, ktorý zvyšuje syntézu kolagénu a zodpovedá za obnovu a prestavbu tkanív (Dąbrowska et. al. 2019; Zasada a Budzisz, E. 2019).
Má silné regeneračné a omladzujúce účinky na pokožku, vďaka čomu sa často využíva ako aktívna zložka v anti-aging kozmetických produktoch.
Šípkový olej obsahuje tretinoín v koncentrácii 0,357 mg/L (Concha et al. 2006), čo predstavuje iba 0,00004%. To je výrazne menej než nachádzame v komerčných prípravkoch, kde je obsah tretinoínu zvyčajne od 0,025% do 1%.
Priaznivé účinky šípkového oleja na pleť sa pripisujú synergickému pôsobeniu tretinoínu s ďalšími zložkami oleja, ako sú antioxidanty (vitamín E, karotenoidy) a polynenasýtené mastné kyseliny.
Vďaka svojmu výnimočnému zloženiu je šípkový olej vyhľadávaný prírodný prostriedok v starostlivosti o pleť. Medzi hlavné účinky šípkového oleja patria:
Účinky šípkového oleja na pleť (kožu) – zhrnutie
Šípkový olej je jeden z najlepších rastlinných olejov na podporu regenerácie a obnovy kože. Má široké uplatnenie v kozmetike a dermatológii, kde pomáha obnoviť štruktúru a funkciu pokožky. Pre svoje výnimočné vlastnosti nachádza využitie najmä pri riešení nasledujúcich problémov:
Ebook: Sprievodca bezpečným používaním esenciálnych olejov
Všetko čo potrebujete vedieť o používaní esenciálnych olejov v praktickej minipríručke. Rozsah 20 strán, formát PDF.
Pri každodennom používaní na pleť sa šípkový olej skvelo kombinuje s ďalšími prírodnými olejmi, ktoré podporujú jeho účinky a rozširujú možnosti využitia:
Využitie šípkového oleja na pleť – zhrnutie
DOBRÉ VEDIEŤ: Šípkový olej patrí z kozmetického hľadiska medzi tzv. suché oleje, čo znamená, že sa rýchlo vstrebáva bez pocitu mastnoty.
Hoci šípkový olej možno používať aj neriedený, v kozmetike sa často kombinuje s inými olejmi a aktívnymi zložkami. Táto prax prináša niekoľko výhod a otvára dvere k vysoko personalizovanej starostlivosti o pleť. Prečo šípkový olej riediť a kombinovať s ďalšími aktívnymi zložkami:
Najčastejšie používané druhy ruží pre výrobu šípkového oleja sú Rosa canina (ruža psia), Rosa rubiginosa (ruža hrdzavá) a Rosa moschata (ruža mošusová).
V označovaní však vo všeobecnosti panuje veľký zmätok, pričom sa miešajú platné botanické názvy s ľudovými označeniami. Niektoré názvy ruží uvádzané na fľaštičkách so šípkovými olejmi nie sú vôbec platnými botanickými názvami (pozri nižšie).
Rosa canina (ruža šípová / růže šípková; ruža psia) je trvácna krovitá rastlina s výškou až 3,5 metra. Druh pochádza z Európy, severnej Afriky a západnej Ázie, dnes sa vyskytuje aj v mnohých ďalších častiach sveta (zdroj).
Pomenovanie Rosa canina “ruža psia“ má neistý pôvod. Niektorí tvrdia, že ide o pohŕdavý výraz na odlíšenie divokej ruže od úžitkovej ruže, pestovanej v záhradách. Zdá sa však, že meno má staroveký rímsky pôvod. Ružu totiž spomína vo svojich spisoch slávny historik Plinius Starší (1. st. n.l.). V nich uvádza, že odvar z koreňov ruže šípovej vyliečil rímskeho legionára z besnoty, ktorá sa na neho preniesla po uhryznutí psom (Bicco 2014).
Rosa rubiginosa (ruža / růže vinná) je pôvodne európsky druh, divoko rastúci od Írska až do Ruska. Zavlečená bola aj na južnú pologuľu, kde sa efektívne prispôsobila suchým podmienkam a dnes sa intenzívne pestuje v Čile a Argentíne.
Rosa rubiginosa sa často nazýva aj ruža hrdzavá, pretože slovo rubiginosa je odvodené z latinčiny, v ktorej rubigo znamená „hrdza“ alebo „hrdzavá farba“. Názov hrdzavá sa pravdepodobne vzťahuje na charakteristickú farbu listov alebo plodov Rosa rubiginosa, ktoré môžu mať hrdzavý alebo načervenalý nádych.
Rosa moschata (ruža mošusová / pižmová; syn. Rosa ruscinonensis) je ruža pôvodom z oblasti Himalájí. Kvitne bielymi voňavými kvetmi a dnes rastie aj u nás (SR / ČR).
Niektoré neoficiálne zdroje tvrdia, že R. rubiginosa a R. mosqueta sú synonymá, pričom označenie R. mosqueta sa používa v Južnej Amerike v kontexte komerčného pestovania a výroby oleja.
Ak sa však pozrieme do registra WFO (2024): World Flora Online (online databáza, obsahujúca zoznam botanických mien a informácie o ich platnosti názov), Rosa mosqueta sa tam vôbec nenachádza (ani ako synonymum R. rubiginosa), takže to pravdepodobne nebude platný botanický názov (http://www.worldfloraonline.org. Accessed on: 12 Nov 2024′ – ste botanik a viete viac? Budem rada, ak situáciu pomôžete objasniť).
Na komerčné účely sa šípové ruže pestujú vo viacerých oblastiach Ameriky, Ázie aj Afriky. Najväčšími producentmi šípkového oleja sú Čile a Argentína, kde sa šípové ruže pestujú v horských oblastiach, kde rastlinám prospieva miestna klíma a pôdne podmienky. Na trhu však možno nájsť šípkový olej z rôznych častí sveta – tu je krátky prehľad:
Všetky rastlinné oleje, maslá a nosiče v katalógu
https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0308814615007657?via%3Dihub
https://www.paiskincare.ie/blogs/products/rosehip-oil-smell
https://www.worldfloraonline.org
https://onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1002/ejlt.201800440
https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC6791161/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/37075671/
https://www.mdpi.com/1422-0067/19/1/70#B141-ijms-19-00070
https://onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1111/jocd.15971
https://www.scirp.org/journal/paperinformation?paperid=57497
https://doi.org/10.52336/acm.2022.014
http://innpharmacotherapy.com/VolumeArticles/FullTextPDF/10235_04_IPP_10-AJ-2022-19.pdf
https://botany.cz
https://www.rostliny-cs.com/
https://link.springer.com/article/10.1007/s11746-006-5013-2
https://www.aadhunikayurveda.com/rosehip-oil.html
https://pharmacologyonline.silae.it/files/archives/2014/vol2/PhOL_2014_2_A011_Bicco_81_85.pdf