Používate levanduľový olej? Toto by ste o ňom rozhodne mali vedieť!

levanduľa lekárska -Lavandula

Levanduľový olej sa používa v alternatívnej medicíne už celé stáročia ako prírodný prostriedok na rôzne ochorenia. Starovekí Egypťania používali levanduľový olej ako súčasť mumifikačného procesu. Antiseptické a dezinfekčné účinky levandule poznali už staroveké arabské národy, Rimania aj starovekí Gréci.

Levanduľovému oleju sa pripisuje mnoho rozmanitých účinkov, ako sú upokojujúce a sedatívne účinky, tlmí bolesť, antimikrobiálny či spazmolytický účinok, (t.j. uvoľňuje kŕče hladkého svalstva tráviaceho traktu, ciev a orgánov), podpora hojenia rán či eliminácia zjazvenia tkaniva.

Súčasné vedecké štúdie naznačujú, že niektoré zložky levanduľového oleja majú dokonca protirakovinový a anti-mutagénny účinok. Zabudnúť netreba ani na využívanie levanduľového oleja v kozmetike a parfumérii.

Nie je levanduľa ako levanduľa

Levanduľový esenciálny olej sa vyrába destiláciou vodnou parou z kvetov rastlín rodu Lavandula. Najčastejšie používané druhy levandúľ sú:

  • Lavandula latifolia – levanduľa širokolistá; stredomorský, trávam podobný typ levandule.
  • Lavandula angustifolia tiež známa ako L. officinalis, L. vera, levanduľa lekárska, levanduľa pravá / úzkolistá či anglická levanduľa. Zavalitejší, kompaktnejší druh levandule s plnými kvetmi.
  • Lavandula stoechas – nazývaná aj francúzska levanduľa, s typickými listeňmi v tvare motýlích krídel na vrchole kvetov.
  • Lavandula x intermedia – hybridná levanduľa, sterilný kríženec medzi L. latifolia and L. angustifolia
levanduľový olej sa vyrába destiláciou
Levanduľový olej a levanduľovú vodu je možné vyrobiť aj doma destiláciou levanduľových kvetov. Je to nádherná a voňavá záľuba. Viac o domácej destilácii bylín nájdete v tomto článku.

DOBRÉ VEDIEŤ: termín levanduľový olej je niekedy nejednoznačný. Označuje sa tak totiž nielen levanduľový esenciálny olej, ale aj olejový macerát, ktorý si vieme poľahky vyrobiť doma. Detailný postup, ako si vyrobiť levanduľový olej doma lúhovaním nájdete v tomto článku.

Aj keď majú vyššie uvedené levandule podobné botanické vlastnosti a vôňu, zloženie ich esenciálneho oleja, terapeutické účinky sú niekedy diametrálne odlišné.

Napríklad o levanduliach všeobecne sa tvrdí, že majú karminatívny účinok (stimulujú trávenie a odstraňujú plynatosť), konkrétne druhy však môžu mať navzájom rozdielne účinky. L. stoechas sa tradične používa na liečbu bolestí hlavy, L. latifolia sa kedysi využívala ako abortívum (látka vyvolávajúca potrat), kým L. angustifolia je známa ako diuretikum.

Účinky rôznych levanduľových olejov nemožno jednoznačne zovšeobecňovať a pri výbere levanduľového esenciálneho oleja určite stojí za to zohľadniť pôvod a druh levandule.

A aby to nebolo tak jednoduché :-), chemické analýzy ukázali, že zloženie esenciálneho oleja je rozdielne aj v rámci konkrétneho druhu levandule a záleží od mnohých faktorov, napr. kde levanduľa rástla, akú mala výživu či kedy boli kvety pozbierané.

Jednoducho – esenciálne oleje sú ako víno. Každý rok iné. Iné zloženie, iná vôňa, jednoducho iná „chémia“. Taká je príroda.

Nečudujte sa preto, že váš esenciálny olej vonia tentoraz inak. Čudovať by ste sa mali, ak je jeho vôňa vždy rovnaká. Viac o tom v tomto článku.

Chemické zloženie levanduľového oleja určuje jeho terapeutické účinky

Levanduľový olej je komplexná zmes rôznych prchavých zlúčenín, z ktorých najväčšie zastúpenie majú najmä linalool, linalyl acetát, 1,8-cineol, β-ocimen, terpinen-4-ol a gáfor. Tieto zlúčeniny sú súčasne zodpovedné v najväčšej miere za terapeutické účinky levanduľového oleja.

Ale pozor! Ak chceme využiť liečivú silu levanduľového oleja, nestačí si kúpiť fľaštičku s označením „levanduľový olej“.

Je dôležité vedieť, z akého druhu levandule je esenciálny olej vyrobený, z akej krajiny pochádza a či si kupujeme levanduľový alebo tzv. lavandinový olej.

Nižšia cena má v prípade levanduľového oleja zvyčajne svoj dôvod – a to, že si nekupujeme zrejme esenciálny olej z pravej levandule (L. angustifolia) alebo je tento olej zmiešaný s inými druhmi olejov! Terapeutický účinok potom nemusí byť taký, ako by sme očakávali.

Kniha o levanduliach - Príručka pre milovníkov levandule

Príručka pre milovníkov levandule

Odborníčka na levanduľu Sarah Baderová predstavuje čitateľom sto nádherných odrôd levandúľ, vhodných na pestovanie, spracovanie a varenie. 192 strán, vrátane plnofarebných fotografií. Must-have pre každého, kto miluje levandule.

Ako spoznať levanduľový olej podľa vône

Vôňa levanduľového oleja môže byť nádherná kvetinová, ale aj viac bylinková a drsnejšia v dôsledku vysokého podielu gáfru.

Vôňa je výsledkom rozdielneho zastúpenie prchavých chemických zlúčenín. A keďže tieto zlúčeniny sú zodpovedné za terapeutický účinok levanduľového oleja, je jasné, že takéto levanduľové oleje nemôžu mať rovnaké účinky!

Chemické zloženie levanduľového oleja je pomerne dobre preštudované. Ako sa ukázalo, rôzne druhy levandule majú aj výrazne rozdielne zloženie esenciálneho oleja. Kým u jednej môžu mať typické prchavé zlúčeniny (linalool, linalyl acetát, 1,8-cineol, β-ocimen, terpinen-4-ol a gáfor) aj 20-30% zastúpenie, iný druh ich obsahuje len v stopových množstvách.

Ste si istí, že máte naozaj levanduľový olej a nie lavandinový?

Lavandin je označenie pre hybridnú levanduľu (Lavandula x intermedia; starší názov L. hybrida). Je to prirodzene sa vyskytujúci kríženec medzi L. latifolia and L. angustifolia. Keďže oficiálne patrí do rodu Lavandula, označuje sa tiež ako „levanduľa“.

Lavandiny majú oveľa väčšiu výnosnosť esenciálneho oleja. Kým pravá levanduľa poskytne len 40 kg esenciálneho oleja z hektára, v prípade lavandinov je to až 120 kg/hektár. Z uvedeného je jasné, že ak sme si kúpili lacný levanduľový olej, máme zrejme lavandinový olej a nie olej z pravej levandule (L. angustifolia).

Prečo na tom záleží? Pretože zloženie lavandinového oleja je iné ako oleja z pravej levandule. Lavandinový olej má vyšší obsah gáfru, ktorý nájdeme napríklad v rozmaríne, a eukalyptolu, ktorý je zase typickou zložkou mnohých eukalyptových olejov.

Vôňa lavandinového oleja nie je jemná kvetinová ako je to v prípade oleja z levandule lekárskej, ale oveľa prenikavejšia, viac bylinková a s tónmi pripomínajúcimi eukalyptus. A to vôbec nie je zlé! Ak vám vôňa levandule lekárskej nevyhovuje, lavandin vás možno chytí za srdce.

Levanduľový olej – účinky

Levanduľovému oleju z levandule lekárskej sa pripisuje veľké množstvo účinkov. A hoci mnohé z týchto aktivít neboli zatiaľ uspokojivo doložené vedeckými štúdiami, existuje množstvo empirických poznatkov, ktoré boli preverené tisícami rokov ľudskej histórie.

Hlavné účinky levanduľového oleja, najčastejšie spomínané v odbornej literatúre a v alternatívnej medicíne:

  • spazmolytický účinok
  • trankvilizačný, relaxačný a sedatívny účinok: uvoľňuje napätie, potláča úzkosť, depresiu, upokojuje
  • urýchľuje a podporuje hojenie rán, zmierňuje zjazvenie tkaniva – tradičné použitie levanduľového oleja, ktoré však zatiaľ súčasná veda nepotvrdila
  • pozoruhodný analgetický účinok (tlmí bolesť)
  • antimikrobiálny , antifungálny a antiseptický účinok (účinný voči mnohým baktériám a hubám). Jeho účinnosť je dokonca porovnateľná s čajovníkovým olejom. Využitie v profylaxii (zabránenie nákazy) alebo pri liečbe povrchových infekcií formou lokálnej aplikácie.
  • hypotenzný účinok (znižuje krvný tlak)

Levanduľový olej – použitie

Existujú 3 základné cesty, akými esenciálne oleje prenikajú do nášho organizmu:

  1. cez respiračný (dýchací) systém t.j. inhalácia (vdychovanie) esenciálneho oleja. Tento spôsob aplikácie je zo všetkých spôsobov najrýchlejší, pretože prchavé zložky oleja prechádzajú cez pľúca priamo do nášho krvného obehu.
  2. trandermálne t.j. vstrebávaním cez pokožku. Esenciálny olej sa aplikuje lokálne na postihnuté miesto na pokožke a odtiaľ prechádza do krvného obehu.
  3. cez tráviaci systém t.j. vnútorné použitie. U mnohých silíc je však tento spôsob nevhodný, pretože môžu spôsobiť podráždenie tráviacich orgánov alebo hrozí riziko predávkovania.

Bezpečnosť levanduľového oleja

Levanduľový olej z levandule lekárskej, sa považuje všeobecne za bezpečný, dobre tolerovaný, bez vedľajších účinkov či známych interakcií s inými liekmi. Je to jediný levanduľový olej, ktorý možno používať aj počas tehotenstva – viac v článku Levanduľový olej v tehotenstve: ktorý vybrať, bezpečnosť + zásady použitia.

Napriek tomu je potrebné mať na pamäti, že esenciálne oleje sú vysoko koncentrované. Čo to znamená v prípade levandule? Len toľko, že na výrobu 1 litra levanduľového oleja z levandule lekárskej potrebujeme približne 170 kg levanduľových kvetov.

Nikdy preto neprekračujeme odporúčané dávkovanie. Rovnako je vhodné vyskúšať na začiatok reakciu nášho organizmu s menšou dávkou esenciálneho oleja.

Využitie levanduľového oleja z levandule lekárskej

  • liečba nespavosti a zlepšenie kvality spánku (vnútorné použitie aj inhalácia)
  • zmiernenie stresu a úzkosti
  • zlepšenie nálady
  • ošetrenie štípancov od hmyzu
  • bolesti brucha a nafukovanie
  • kožné ochorenia – akné, ekzémy, psoriáza, svrbenie, popáleniny, vredy, otlaky, dermatídy, rozacea, kandidózy
  • arteriálna hypertenzia (vysoký krvný tlak)
  • poruchy nervového pôvodu – astma, spazmy tráviacej sústavy, nevoľnosť, migrény
  • prírodný pesticíd – levanduľový olej a listy levandule vo forme prášku odpudzujú niektoré druhy hmyzu ako sú roztoče, vošky, mole či zrniar čierny (škodca na obilí)

Využitie levanduľového oleja lavandin

Aj keď je tento článok primárne venovaný oleju z levandule lekárskej, bola by škoda nepridať pár slov aj o levanduľovom oleji z levandule prostrednej.

  • pre svoju drsnejšiu a menej kvetinovú vôňu sa v parfumérii považuje lavandin za menej kvalitný levanduľový esenciálny olej. Nízka cena je však atraktívna, a preto sa často využíva v lacnejších parfémoch, mydlách, detergentoch, prípravkoch do kúpeľa či inej bežne dostupnej kozmetike. Bohužiaľ, zneužíva sa aj na falšovanie drahších levanduľových esenciálnych olejov.
  • stigmu prehliadaného „druhoradého levanduľového oleja oleja“ má lavandin často aj v aromaterapii. V skutočnosti má však zaujímavé terapeutické využitie a rozhodne ho nezatracujte! Jeho typické zložky gáfor a eukalyptol, známe tiež z esenciálnych olejov rozmarín či eukalyptus, ho totiž predurčujú na iné veci ako je to v prípade oleja z levandule lekárskej. Podobne ako rozmaríny a eukalypty je lavandinový olej výborný pomocník všade tam, kde sa potrebujeme zbaviť baktérií, húb či infekcií všeobecne (napríklad pri ochoreniach dýchacej sústavy). Zároveň pre neho platia rovnaké bezpečnostné obmedzenia ako pre eukalypty.

Chcete vedieť správne používať rôzne druhy levanduľových olejov? Porozumieť ich zloženiu, účinkom a pravidlám bezpečného použitia? Svetom levanduľových esenciálnych olejov vás prevedie Online kurz Liečivý dotyk levandúľ.

Zabudnite na nekonečné zoznamy účinkov levanduľových olejov na internete a posuňte svoje znalosti na vyššiu úroveň! Získané znalosti využijete pre hlbšie pochopenie účinkov a použitia olejov s podobným zložením, na ktoré sa v kurze spolu pozrieme. Zámena levanduľového oleja za iný olej tak bude pre vás hračka!

Spoznajte rôzne druhy levandúľ, aké esenciálne oleje produkujú, čím sa líšia a ako ich správne použiť.

Základné spôsoby, ako levanduľový olej použiť

  • do kúpeľa: 5-6 kvapiek na 20 l vody. Dôležité: esenciálny olej najprv nariedime v lyžice základného oleja (napr. v mandľovom alebo jojobovom), nalejeme do vane s teplou vodou a premiešame. Pri vstupe do vane sa časť oleja zachytí na pokožke, časť sa vyparuje a dostáva do pľúc. Tento spôsob aplikácie je harmonickým spojením vonkajšieho použitia a inhalácie.
  • inhalačná aromaterapia: 1-3 kvapky levanduľového esenciálneho oleja na 2-3 šálky vody a naparujeme sa 5-10 minút pod uterákom
  • masážna aromaterapia: 10-12 kvapiek levanduľového esenciálneho oleja do 30 ml základného oleja (mandľový, jojobový). Možno pridať aj ďalšie esenciálne oleje pre dosiahnutie požadovaného účinku.
  • vonkajšie použitie: vo výnimočných prípadoch (napr. pri poštípaní včelou, osou, popálení) môžeme použite levanduľový olej aj v čistej, neriedenej forme.
  • vnútorné použitie: v domácich podmienkach sa vnútorné užívanie esenciálnych olejov neodporúča (pre viac podrobností viď publikácia Essential Oil Safety) a patrí výlučne od rúk lekárskeho profesionála.

Štítky:
Komentáre