Levanduľový olej – výroba doma [DETAILNÝ SPRIEVODCA]

levanduľový olej výroba

Výroba levanduľového oleja doma je jednoduchý proces, ktorý zvládne každý. Čo presne k tomu potrebujeme, aký rastlinný olej zvoliť a ktoré levandule sú vhodné? A vôbec, aký je rozdiel medzi levanduľovým olejom a levanduľovou silicou v oleji?

Skôr než sa pustíte do výroby levanduľového oleja 

Slovné spojenie levanduľový olej je vlastne dosť nešťastné. Môže totiž označovať dva odlišné produkty, konkrétne levanduľový esenciálny olejlevanduľový macerát

Skôr než si výrobu levanduľového oleja doma popíšeme a rozoberieme viac do hĺbky, poďme si najprv ujasniť základné pojmy, nech sme na spoločnej vlne. V prvom rade, levanduľový olej možno vyrobiť dvoma základnými spôsobmi:

  • maceráciou v oleji 
  • destiláciou

Stretli ste sa už s tvrdením, že sa levanduľový olej vyrába lisovaním? Nie je to pravda. Lisovaním sa vyrábajú len rastlinné oleje z olejnatých semien (napr. slnečnica, repka). 

Lisovanie sa tiež používa na výrobu esenciálnych olejov z kôry citrusov, ako je citrón, pomaranč, limetka atď. Nič z toho sa však netýka levandule a tvrdenie, že kvalitný levanduľový olej vzniká jedine lisovaním, je nezmysel.

Výroba levanduľového oleja destiláciou

Tento spôsob výroby levanduľového oleja vyžaduje destilačnú aparatúru. Vezmú sa levanduľové kvety (alebo celá kvitnúca vňať), vložia do destilačného prístroja a s použitím vodnej pary sa z nich extrahuje esenciálny olej (silica). 

Výsledkom destilácie je levanduľový esenciálny olej, teda vysoko koncentrovaná kvapalina, zmes aromatických zlúčenín z levandule. 

destilácia bylín, výroba levanduľového oleja destiláciou

Destilácia je štandardný postup výroby väčšiny esenciálnych olejov na trhu, ktoré si kupujeme v malých fľaštičkách s kvapátkom.

Esenciálne oleje si väčšina ľudí doma nevyrába, pretože k tomu potrebujeme destilačnú aparatúru, laicky nazývanú aj destilátor bylín. Nie je to však nemožné. Viac o tom, ako vyrobiť esenciálny olej doma, ako aj tipy a rady z praxe nájdete v tomto článku.

Výroba levanduľového oleja doma maceráciou

Keď ľudia hovoria o výrobe levanduľového oleja doma, väčšinou majú na mysli výrobu levanduľového olejového macerátu. To sú vlastne levanduľové kvety vylúhované v rastlinnom oleji.

Takýto “levanduľový olej” pripravíme tak, že vysušené levanduľové kvety necháme počas niekoľkých týždňov lúhovať (macerovať) v rastlinnom oleji. 

Rastlinný olej pri tomto postupe slúži ako rozpúšťadlo pre silice a niektoré ďalšie lipofilné (“olej milujúce”) látky z levanduľových kvetov.

levanduľový olej - výroba maceráciou

Levanduľový macerát vs levanduľový esenciálny olej – čím sa líšia

Možno vám napadne otázka, načo vyrábať levanduľový olej – macerát. Nestačilo by kvapnúť levanduľový esenciálny olej do rastlinného oleja? 

Samozrejme, aj táto varianta je možná a v aromaterapii či prírodnej kozmetike sa veľmi často praktizuje. Napríklad ak si chceme vyrobiť masážny olej alebo pleťový olej na tvár.

No rastlinný olej s pridaním levanduľového esenciálneho oleja a levanduľový olejový macerát nie sú zložením identické.                                                                                                 

Keďže destilácia a lúhovanie v rastlinnom oleji sú odlišné postupy, každý typ levanduľového oleja má trochu odlišné zloženie a iný spôsob použitia. Tu sú konkrétne rozdiely:

  • levanduľový esenciálny olej je kvapalina, ktorá vznikla destiláciou. Keďže je to destilát, v esenciálnom oleji sa nachádzajú najmä menšie prchavé zlúčeniny, ktoré sa dokázali z rastliny v procese destilácie vypariť. Po chemickej stránke sa jedná najmä o monoterpenoidy (10-uhlíkaté organické zlúčeniny izoprenoidného charakteru). 
  • levanduľový olej – macerát je naproti tomu rastlinný olej, ktorý sme si na začiatku zvolili a v ktorom sa z levandule rozpustili niektoré jej lipofilné, teda v tukoch rozpustné, zlúčeniny. Nakoľko výroba takéhoto oleja nevyžaduje prechod molekúl do plynnej fázy (“vyparenie”), v levanduľovom maceráte sa nachádzajú aj väčšie a ťažšie molekuly, ktoré destiláciou do esenciálneho oleja neprechádzajú.

Z vyššie uvedeného vyplývajú nasledujúce skutočnosti:

  • v olejovom maceráte je čo do počtu viac rôznych zlúčenín. Nielen malé prchavé, ktoré nájdeme v esenciálnom oleji, ale aj tie väčšie (s väčšou molekulovou hmotnosťou), ktoré majú tiež svoje terapeutické účinky. 
  • v porovnaní s esenciálnym olejom je však koncentrácia bioaktívnych látok v levanduľovom olejovom maceráte nižšia. Predsa len, základ tvorí rastlinný olej, ktorý sme použili (mandľový, slnečnicový, a pod.), a až do neho sa následne uvoľnili niektoré zlúčeniny (prchavé aj neprchavé) z levanduľových kvetov. 

To má praktické dôsledky, pokiaľ ide o spôsob použitia. Keďže levanduľový esenciálny olej je koncentrovaný, pred použitím ho vždy riedime. Najčastejšie v rastlinnom oleji (napr. jojobovom, mandľovom) alebo v inom type nosiča

Na druhej strane levanduľový olej vyrobený maceráciou nie je nutné riediť, pretože vo svojej podstate to už je rastlinný olej, obohatený o levanduľové zlúčeniny. Na pokožku ho teda možno bez obáv nanášať priamo.

Akú levanduľu použiť na výrobu levanduľového oleja

Rod Lavandula zahŕňa 39 druhov a množstvo hybridov. Registrovaných je aj okolo 400 kultivarov.

V rámci rodu sa na produkciu esenciálnych olejov a využitie v aromaterapii využívajú najmä  tieto štyri druhy:

  • levanduľa lekárska (Lavandula angustifolia)
  • levanduľa širokolistá (L. latifolia)
  • levanduľa hlávkovitá (L. stoechas), nazývaná niekedy „španielska levanduľa“) 
  • levanduľa prostredná (L. × intermedia), známa pod názvom lavandin
Kniha o levanduliach - Príručka pre milovníkov levandule

Príručka pre milovníkov levandule

Odborníčka na levanduľu Sarah Baderová predstavuje čitateľom sto nádherných odrôd levandúľ, vhodných na pestovanie, spracovanie a varenie. 192 strán, vrátane plnofarebných fotografií. Must-have pre každého, kto miluje levandule.

V našich zemepisných šírkach (Slovensko, Česko) sa v záhradách pestuje najčastejšie levanduľa lekárska a levanduľa prostredná, teda lavandin. Neviete, ktory druh máte? Oba druhy možno vcelku ľahko odlíšiť podľa vzhľadu aj vône:

  • levanduľa lekárska je vzrastom menšia a má kratšie kvetné stonky. Vonia výrazne kvetinovo.
  • lavandiny sú vo všeobecnosti najvoňavejšie levandule. Vzrastom sú podstatne väčšie ako levanduľa lekárska a ich kvety sú na dlhých stonkách, ktoré sa navyše vetvia (v plnom kvete).

Na výrobu levanduľového oleja možno v podstate využiť akúkoľvek levanduľu. Len treba mať na pamäti, že rôzne druhy levandúľ majú rôzne chemické zloženie silice (esenciálneho oleja), a teda mierne odlišné účinky použitia. Viac o tom v samostatnej kapitole nižšie.

levanduľa lekárska vs lavandin

Ktorú časť levandule použiť na výrobu oleja

Na výrobu levanduľového oleja sa používajú kvety levandule. Môžete použiť len kvety alebo kvety aj so stonkami. Je to len na vás. 

Pri použití rôznych častí levandule však pamätajte na to, že najviac silice (esenciálneho oleja) je v kvetoch, a tiež že silica má v rôznych častiach rastliny mierne odlišné zloženie.

Napríklad v prípade levandule lekárskej nájdeme najviac typických levanduľových zlúčenín linalool a linalyacetát, ktoré sú zodpovedné za upokojujúce a relaxačné účinky, v kvetoch.

Naopak, v zelených častiach rastliny je zase väčšie zastúpenie zlúčenín, ktorých vôňa je menej kvetinová a viac bylinková, a niektoré z nich pôsobia povzbudzujúco.

levanduľové kvety, výroba levanduľového oleja

To znamená, že čím viac zelených častí levandule lekárskej do macerátu použijete, tým bude mať levanduľový olej menej kvetinovú a viac bylinkovú vôňu. Zároveň bude mať viac stimulujúce účinky, čo však napríklad pri masáži možno považovať za benefit navyše.

Pokiaľ ide o lavandin, jeho silica / esenciálny olej má úplne odlišné zloženie ako olej z levandule lekárskej. V porovnaní s levanduľou lekárskou pôsobí levanduľový olej z lavandinov viac povzbudzujúco a menej upokojujúco. Taktiež rozdiel v zložení silice v stonkách a kvetoch nie je tak dramatický, takže osobne do macerátov využívam aj stonky.  

Aký rastlinný olej vybrať 

Na maceráciu vyberáme oxidačne stabilné oleje. Určite nikto nechce venovať príprave levanduľového oleja niekoľko týždňov, aby sa mu macerát v krátkom čase skazil. 

Oxidácia olejov je nežiadúci proces, ktorý nielen mení vôňu oleja, ale vznikajú pri ňom aj oxidačné produkty s potenciálne dráždivým účinkom na kožu.

Okrem stability oleja je dobré zohľadniť aj vôňu oleja. Odporúčam vyhnúť sa rastlinným olejom s výraznou vôňou, ktorá by mohla prekryť vôňu levandule.

Rastlinné oleje vhodné na maceráciu levandule

Nevhodné rastlinné oleje (s krátkou trvanlivosťou)

  • ľanový 
  • tekvicový
  • olej z lieskových orieškov
  • konopný olej
  • hroznový olej

Výroba levanduľového oleja doma – návod a tipy

Poznámky k zberu a spracovaniu levandule

Kvety levandule zbierame počas slnečných dní a necháme ich vysušiť, či už v sušičke alebo na site. 

Teplota sušenia by ideálne nemala prekročiť 40°C, inak sa silica z rastliny vyparí, čo nie je dobré. Levanduľový olej má totiž svoju vôňu aj účinky predovšetkým kvôli silici.

Keď sú kvety suché, môžeme pristúpiť k samotnej macerácii, teda lúhovaniu levandule vo zvolenom rastlinnom oleji.

zber levandule

Prečo na výrobu levanduľového oleja používame suché kvety a nie čerstvé? 

Pretože kde je voda, tam sú vhodné podmienky pre rast mikroorganizmov, teda baktérií a plesní. Čerstvé rastliny obsahujú veľké množstvo vody, takže by sa počas lúhovania v dôsledku množenia baktérií a plesní začali rozkladať. 

Levanduľový olej výroba v krokoch

Východzím materiálom sú dobre vysušené kvety levandule (na stonkách). Kvety oberieme zo stoniek alebo, pokiaľ budeme macerovať aj stonky, tak rastlinný materiál rozdrobíme či nastriháme nožnicami na čo najmenšie kúsky.

levandulovy olej vyroba
  • sušenú levanduľu nasypeme do vydezinfikovanej sklenenej nádoby (postačí aj zaváraninový pohár) a zalejeme olejom. 
  • pomer rastlín a oleja uvádzajú rôzne zdroje rôzne, napríklad 1 hmotnostný diel sušených kvetov a 3 až 5 dielov oleja. Osobne nič nevážim, len nádobu naplním voľne rastlinami približne do tretiny až polovice a zalejem až po vrch skla olejom. 
levandulovy olej vyroba
  • nádobu uzavrieme viečkom a necháme macerovať na teplom mieste (kľudne v kuchyni na linke) približne 2 až 4 týždne.
  • macerát neskladujeme na priamom slnku a teplota by počas macerácie nemala byť príliš vysoká (viac ako 40°C). Predsa len, zložky silíc sú tepelne nestabilné a nechceme zbytočne urýchľovať ich rozpad či chemické premeny.
levanduľový olej výroba
  • rátajte s tým, že kvety budú plávať na hladine a macerát je potrebné minimálne dvakrát denne premiešať prevrátením a pretrepaním obsahu.
  • miešaním obsahu napomáhame uvoľňovaniu lipofilných látok z levandule do rastlinného oleja, a tiež je to prevencia rastu plesne na kvetoch, ktoré by dlhodobo vyčnievali nad hladinu.
levanduľový olej výroba
  • po 3 až 4 týždňoch macerát prefiltrujeme cez gázu do vysterilizovaného skla. Kvety poriadne vyžmýkame a vytlačíme z nich všetok olej.
  • takto vyrobený levanduľový olej skladujeme na chladnom mieste (ideálne pod 20°C, môžeme aj v chladničke) a spotrebujeme do 6, maximálne 12 mesiacov.

TIP! Pre predĺženie trvanlivosti levanduľového oleja a ako prevenciu oxidácie olejov možno do macerátu pridať vitamín E v 1% koncentrácii (t.j. približne 1 g / 100 g macerátu). 

Účinky levanduľového oleja

Levanduľový olej vyrobený maceráciou má podobné účinky ako levanduľová silica. Na rozdiel od esenciálneho oleja však levanduľový olejový macerát nemusíme riediť a dá sa používať priamo na pokožku.

Účinky levanduľového macerátu sú určené jednak zložkami silice, a tiež ďalšími vysokomolekulovými látkami, ktoré pri lúhovaní prešli do oleja (fenolické kyseliny a flavonoidy). Početné štúdie dokumentujú, že tieto zložky majú napríklad uvedené vlastnosti:

  • antibakteriálny
  • antifungálny (účinné voči plesniam, hubám, kvasinkám)
  • antioxidačný
  • protizápalový
  • antidepresívny (platí najmä pre levanduľu lekársku)
  • sedatívny (platí najmä pre levanduľu lekársku)
  • protikŕčový

Ako však bolo uvedené vyššie, účinok levanduľového oleja bude vo veľkej miere závisieť od druhu levandule, ktorú sme lúhovali

To znamená predovšetkým to, že olej z levandule lekárskej bude pôsobiť upokojujúco a relaxačne, zatiaľčo olej z lavandinov bude mať viac povzbudzujúce a krvný obeh stimulujúce účinky

Osobne ako pleťový olej preferujem macerát z levandule lekárskej a na masážne účely sa zase môže ako lepší javiť levanduľový olej z lavandinu (pre jeho stimulujúce účinky). 

Spoznajte rôzne druhy levandúľ, aké esenciálne oleje produkujú, čím sa líšia a ako ich správne použiť.

Použitie levanduľového oleja

Zohľadniac farmakologické účinky fytochemikálií z levandule možno levanduľový olej využiť na množstvo rôznych spôsobov. 

V prípade aplikácie na pleť rolu zohráva aj rastlinný olej, ktorý sme použili ako rozpúšťadlo pri macerácii. Každý rastlinný olej má svoje unikátne zloženie z pohľadu triglyceridov aj minoritných zložiek, s čím súvisia jeho vlastnosti (vstrebateľnosť a účinky na pleť). 

Tu je zopár inšpirácií, ako sa dá levanduľový olej použiť: 

  • pleťový levanduľový olej na tvár – ako denná starostlivosť o citlivú, aknóznu či zrelú pleť; 
  • sérum na pleť a očné okolie – ako základný olej na maceráciu zvolíme nejaký extra vyživujúci olej, napríklad. arganový. Macerát nalejeme do 10 ml fľaštičky s guľôčkovým aplikátorom (roll-on) a pridáme aj 2 kvapky organických anti-aging esenciálnych olejov (napr. kadidlo, citrón, helichrysum);
  • telový olej – levanduľový olej môžeme použiť namiesto telového mlieka. Nanášame malé množstvo, vždy na vlhkú pokožku a rozotrieme.
  • ako upokojujúce, regeneračné a anti-aging sérum –  aplikujeme 2-3 kvapky na vlhkú pleť pred dennou alebo nočnou starostlivosťou. Možno pridať esenciálne oleje pre zvýšenie terapeutického účinku.
  • ako masážny olej – na bolestivé miesta na tele (stuhnuté svaly, bolesti svalov, reuma, unavené a opuchnuté nohy), či pri príprave zmesi proti menštruačným bolestiam;
  • prísada do domácej kozmetiky – zložka balzamov a krémov, aj ako základ pri výrobe balzamu na pery
  • levanduľový olej na vlasy a vlasovú pokožku – ako ošetrujúci prípravok na suché a poškodené vlasy. Aplikujeme buď len zopár kvapiek na končeky vlasov alebo ako balzam na vlasy, ktorý po pôsobení umyjeme.
  • levanduľový olej pre bábätká – levanduľový olej je veľmi vhodný aj pre bábätká. Môžeme ho používať ako univerzálny masážny olejček alebo cielene na ošetrenie zaparenín;
  • pri ekzémoch / dermatitídach
Komentáre