Inhalačná tyčinka je menej známy, ale veľmi efektívny spôsob ako využiť esenciálne oleje pri liečbe rôznych problémov. Ak vás trápia ubolené svaly alebo prechladnutie, masáž či naparovanie s esenciálnymi olejmi sú výborná prírodná liečba. Avšak masáž nemôžeme absolvovať vždy a kdekoľvek, rovnako ako si so sebou nenosíme všade aromalampu či difuzér. A práve v týchto situáciách nám pomôže inhalačná tyčinka! Môžete si ju vziať kamkoľvek, pretože sa zmestí aj do najmenšej taštičky či vrecka nohavíc.
Inhalačná tyčinka, v zahraničnej literatúre označovaná ako aromaterapeutický inhalátor, je vlastne malý bavlnený tampón, ktorý vložíme do plastového puzdra veľkosti rúžu či pomády. Môj aromaterapeutický inhalátor meria 7 cm, takže sa zmestí do dlane.
Nuž, inhalačná tyčinka je naozaj výborná vec. Na bavlnený tampón si môžeme nakvapkať 1 alebo aj viac esenciálnych olejov s konkrétnym terapeutickým účinkom a takýto inhalátor následne používame podľa potreby. Stačí si len namiešať tú správnu zmes esenciálnych olejov!
V závislosti od použitých esenciálnych olejov nám inhalačná tyčinka môže pomôcť napríklad pri týchto problémoch a stavoch:
Možností je veľa, dôležité je však vybrať si správny esenciálny olej.
Kurz DOMÁCA AROMALEKÁRNIČKA
Len 5 esenciálnych olejov a dokonalé pochopenie ich účinkov. Objavte v používaní esenciálnych olejov logiku!
Inhalačná tyčinka je jedným zo spôsobov aplikácie esenciálnych olejov v aromaterapii. Viem, že väčšina z nás pri nádche, prechladnutí, bolestiach hrdla a pod. radšej beží do lekárne a kúpi si liečivo vyvinuté farmaceutickým priemyslom, než skúsi tradičné naparovanie alebo vdychovanie (inhaláciu) esenciálnych olejov.
Pravdou však je, že esenciálne oleje sú veľmi účinný prírodný prostriedok boja s celou škálou ochorení, zvlášť respiračných. Inhalácia je výborný spôsob, ako dopraviť do organizmu účinné látky s antibakteriálnym, antivírusovým, protizápalovým účinkom a pod.
Inhalácia je jeden z najlepších spôsobov aplikácie esenciálnych olejov, pretože je veľmi účinná. Pri vdýchnutí prenikajú zložky esenciálnych olejov do pľúc, kde sa môže uplatniť ich liečivý účinok (napr. antibakteriálny, antivírusový, podporia sa zmeny v zložení hlienu, vykašliavanie a pod.). Z pľúc prechádzajú do krvného obehu a po istom čase ich naše telo vylúči.
Vedecké výskumy však odhalili, že zložky esenciálnych olejov taktiež dráždia čuchové receptory v nose (ucítime „vôňu“) a dokonca využívajú čuchovú dráhu ako cestu, ktorou prenikajú do mozgu. Tieto látky sú ako jedny z mála schopné prenikať do mozgu cez hemato-encefalickú bariéru.
Inhalácia vône tak môže ovplyvňovať našu náladu, učenie, pamäť, pôsobiť upokojujúco alebo stimulujúco, ovplyvňovať náš hormonálny systém…
Prázdny obal na inhalačnú tyčinku sa dnes dá už bežne zohnať v e-shopoch (napríklad tu) a stojí pár drobných.
Esenciálne oleje (v čo najvyššej kvalite, ideálne od dodávateľa, ktorý poskytuje aj chemický profil – chemické zloženie predávaného oleja na základe analytických testov) nakvapkáme buď priamo na tampón alebo do misky a tampón poprevaľujeme pinzetou, aby nasiakol. Množstvo kvapiek esenciálneho oleja je individuálne, zvyčajne postačí celkovo 10-15 kvapiek. Tampón vložíme do obalu, zaistíme vrchnáčikom a inhalujeme podľa potreby.
Inhalátor priložíme k jednej nosnej dierke, druhú stlačíme a zhlboka sa nadýchneme. Inhalujeme podľa potreby – napríklad ak máme začínajúcu bolesť hlavy, inhalujeme hneď po nástupe príznakov aj niekoľkokrát za hodinu.
Inhalovať každých 15 minút, hneď po objavení prvej bolesti.